Vyšší výkupní ceny pozemků pro infrastrukturu prošly sněmovnou

Praha - Poslanci odhlasovali vyšší výkupní ceny za zemědělskou a lesní půdu pro stavbu silnic a dálnic. Norma tak nyní putuje do Senátu. Odhadní cena se bude moci u pozemků zvýšit až šestnáctkrát a mohla by tak výrazně urychlit proces výstavby. Pokud se vlastníci pozemků rozhodnou prodat státu pozemky dobrovolně, budou moci získat za čtvereční metr až 525 korun jako bonus k ceně stanovené znaleckým posudkem.

Bonus, který se v případě dobrovolného prodeje může vyšplhat až na částku 525 korun, ale bude klesat v čase. Cena zemědělské půdy i s bonusem nebude moci překročit tři čtvrtiny ceny stavebního pozemku v dané lokalitě.

Hodnota bonusu bude klesat s časem

Pokud vlastník prodá pozemek do šedesáti dní, bude cena násobena osmkrát, pokud dojde k prodeji ve lhůtě 75 dní, bude cena navýšena na čtyřnásobek a v případě prodeje do 90 dní bude cena navýšena na dvojnásobek. Nejvyšší sazba (šestnáctinásobek) bude jen v odůvodněných případech. Informoval server iDNES.cz

ministr dopravy Antonín Prachař

„Devíti až šestnáctinásobek bude na základě žádosti investorské organizace na udělení výjimky ministerstva dopravy. Chtěl bych rozptýlit obavy z toho, že o tom bude rozhodovat jen jeden člověk. Více peněz za výkup pozemku je z hlediska ceny hotového díla zanedbatelné.“


Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček

Opozici vadí okolnosti vyplacení bonusu

Někteří opoziční poslanci tvrdí, že podmínky vyplácení bonusu nejsou nastaveny průhledně. To by podle nich mohlo nahrávat korupci, pokud o výkupní ceně budou rozhodovat úředníci z Ředitelství silnic a dálnic. Pochybnosti vyjádřil například předseda poslanců ODS a exministr dopravy Zbyněk Stanjura.