Daňová Kobra už má rozpracováno pět kauz

Praha - Kobra - tedy speciální skupina pro boj proti velkým daňovým únikům a daňové kriminalitě - už se zaobírá prvními pěti kauzami. Jejich výsledky by se přitom mohly objevit na konci léta, oznámil zástupce generálního ředitele finanční správy Jiří Žežulka. Kobra začala v tuzemsku po vzoru Slovenska fungovat před dvěma týdny.

„Výše škody u těchto kauz by mohly přesáhnout celkem jednu miliardu korun. Jedná se o rozsáhlé karuselové podvody se specifickými komoditami,“ přiblížil Žežulka. Principem karuselových podvodů je, že zboží zakoupené v jednom státě bez DPH je v jiném státě prodáno včetně DPH, ovšem obchodník za něj daň neodvede.

Do týmu Kobry patří odborníci z finanční správy, policie a celní správy. Tyto orgány dříve pracovaly samostatně. Nyní si mohou vyměňovat informace, vybírat kauzy, které bude Kobra řešit, i volit způsob jejich zveřejňování do médií. Tuzemská Kobra spadá pod útvar protikorupční policie.

Modelovým případem pro daňovou Kobru byla například lihová kauza zlínského podnikatele Radka Březiny. Daňový únik z tajných nádrží lihu a výroby nezdaněného alkoholu je zatím 3 miliardy korun. „Toto by byl klasický modelový případ, na který by byla daňová Kobra nasazena,“ potvrdil David Chovanec z Generálního ředitelství cel. Souběžně s pokračujícím vyšetřováním probíhá i zajištění majetku aktérů případu. Kromě úniků v oblasti daně z přidané hodnoty bude Kobra řešit i podvody s pohonnými hmotami.


Členové týmu mají podle Žežulky k dispozici například telefony vybavené speciálním softwarem, který zajišťuje bezpečnou komunikaci. „Jako vždy však ti, co páchají (trestnou činnost), mají daleko větší možnosti. My se musíme vždy držet v režimu našeho zákona, nemůžeme používat to, co naše protistrana používá zcela běžně,“ vysvětlil šéf finanční správy.

Video Brífink k zahájení činnosti skupiny Kobra
video

Brífink k zahájení činnosti skupiny Kobra

Brífink k zahájení činnosti skupiny Kobra

Daňová Kobra řeší už pět kauz

Události: Daňová Kobra funguje druhý týden, rozpracováno má 5 kauz

Inspirace na Slovensku

Nyní je ve skupině asi stovka lidí, měla by se však postupně rozšířit i do krajů. Český tým specialistů vznikl na základě zkušeností ze Slovenska, kde tým Kobra už pracuje. „Česká Kobra“ se bude zabývat podvody se škodou přes 150 milionů.

A na práci vyšetřovatelů týmu Kobra pak bude navazovat síť specializovaných žalobců. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana by měly být první výsledky jejich společné práce známé do několika měsíců.

Jenom v loňském roce protikorupční policie prověřovala případy, při nichž měla na daních vzniknout škoda přes 36 miliard korun. To byl meziroční nárůst o téměř 15 miliard korun. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu ze začátku února činily nedoplatky na daních v roce 2012 téměř 135 miliard.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová: „Vidím velkou výhodu v tom, a to je z této uzavřené spolupráce s týmem Kobra pro mě nejdůležitější, že by mělo dojít ke zintenzivnění kontaktu s celníky, představiteli daňové správy, finančního analytického útvaru…“


Video Interview ČT24
video

Interview ČT24