Mise doporučila České republice přijmout prorůstovou střednědobou fiskální strategii. Příslušné instituce by rovněž měly udržovat podpůrnou měnovou politiku, dokud se inflace nepřiblíží dvouprocentnímu cíli centrální banky. MMF dále vyzval, aby vláda pokročila s prováděním strukturálních reforem, které umožní zvyšovat zaměstnanost, posilovat investice a zlepšovat podnikatelské prostředí.
„Doporučení se prolínají se záměry české vlády mířit na dlouhodobě strukturálně vyrovnaný rozpočet. Cílem pro Českou republiku je v aktuální situaci jednoprocentní strukturální deficit,“ komentoval závěry mise Jan Gregor, náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty.
Ještě v dubnové zprávě fond předpovídal růst Česka jen o 1,9 procenta. Loni ekonomika klesla o 1,1 procenta. „My sice v našich prognózách počítáme s růstem o několik desetinek nižším, ale s tím, že ekonomika poroste tempem rychlejším než dvě procenta, stoprocentně souhlasíme,“ zhodnotil prognózu hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko.
V intervencích má Česko pokračovat
MMF se vyjádřil taky k intervenční politice centrální banky. Ta podle něj vedla ke zmírnění deflačních tlaků, inflace ale zůstává na velmi nízké úrovni. Během několika příštích měsíců by nicméně měla postupně vzrůst a přiblížit se inflačnímu cíli ČNB ve výši 2 %. Do té doby by banka měla podle MMF v intervencích pokračovat.
„S misí MMF se shodujeme, že inflace je aktuálně velmi nízká mimo jiné v důsledku vývoje cen energií a potravin. Listopadové oslabení kurzu koruny však prakticky odvrátilo riziko vzniku dlouhodobé deflační spirály vyvolané nedostatečnou poptávkou,“ řekl k tomu viceguvernér Vladimír Tomšík.
Mise Mezinárodního měnového fondu se koná každý rok v každém z členských států fondu. V jejím závěru tým MMF vždy zpracuje stručnou zprávu.

MMF předpovídá Česku růst 2,5 procenta
MMF předpovídá Česku růst 2,5 procenta
30.06.2014 Eko