MMF: Českou ekonomiku čeká stabilní růst

Praha – Letos i napřesrok by měla česká ekonomika růst o 2,5 procenta. Předpovídá to Mezinárodní měnový fond, který ukončil pravidelné každoroční konzultace s Českou republikou. „Zlepšení ekonomiky je taženo exportem, ale je stále více podporováno i domácí poptávkou,“ prohlásil vedoucí delegace MMF Costas Christou.

Mise doporučila České republice přijmout prorůstovou střednědobou fiskální strategii. Příslušné instituce by rovněž měly udržovat podpůrnou měnovou politiku, dokud se inflace nepřiblíží dvouprocentnímu cíli centrální banky. MMF dále vyzval, aby vláda pokročila s prováděním strukturálních reforem, které umožní zvyšovat zaměstnanost, posilovat investice a zlepšovat podnikatelské prostředí.

„Doporučení se prolínají se záměry české vlády mířit na dlouhodobě strukturálně vyrovnaný rozpočet. Cílem pro Českou republiku je v aktuální situaci jednoprocentní strukturální deficit,“ komentoval závěry mise Jan Gregor, náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty.

Ještě v dubnové zprávě fond předpovídal růst Česka jen o 1,9 procenta. Loni ekonomika klesla o 1,1 procenta. „My sice v našich prognózách počítáme s růstem o několik desetinek nižším, ale s tím, že ekonomika poroste tempem rychlejším než dvě procenta, stoprocentně souhlasíme,“ zhodnotil prognózu hlavní ekonom GE Money Bank Petr Gapko.

V intervencích má Česko pokračovat

MMF se vyjádřil taky k intervenční politice centrální banky. Ta podle něj vedla ke zmírnění deflačních tlaků, inflace ale zůstává na velmi nízké úrovni. Během několika příštích měsíců by nicméně měla postupně vzrůst a přiblížit se inflačnímu cíli ČNB ve výši 2 %. Do té doby by banka měla podle MMF v intervencích pokračovat.

„S misí MMF se shodujeme, že inflace je aktuálně velmi nízká mimo jiné v důsledku vývoje cen energií a potravin. Listopadové oslabení kurzu koruny však prakticky odvrátilo riziko vzniku dlouhodobé deflační spirály vyvolané nedostatečnou poptávkou,“ řekl k tomu viceguvernér Vladimír Tomšík.

Mise Mezinárodního měnového fondu se koná každý rok v každém z členských států fondu. V jejím závěru tým MMF vždy zpracuje stručnou zprávu.

Video MMF předpovídá Česku růst 2,5 procenta
video

MMF předpovídá Česku růst 2,5 procenta

MMF předpovídá Česku růst 2,5 procenta

30.06.2014 Eko

Analytik: Ekonomika určitě poroste o víc než dvě procenta