Konec Chanelu No.5? Brusel chce zakázat některé látky v parfémech

Brusel - Nejslavnějším parfémům na světě, jako je Chanel No.5 nebo třeba Miss Dior, hrozí zánik. Přísady, které tvoří jejich charakteristickou vůni, chce totiž Evropská komise od roku 2015 zakázat. A to kvůli alergiím.

Nahradit bude nutné například dvě látky z dubového mechu. Pro jeho zemitou a dřevitou vůni ho do svých parfémů přimíchávají přitom výrobci flakonů se zvučnými jmény jako Chanel No. 5, právě do něj se statisíce žen halí už přes 90 let. Používala ho i třeba Marilyn Monroe. 

Další látka, kterou zákazníci v nádobkách s vůněmi od příštího roku už nenajdou, připomíná konvalinky. I ta totiž až 3 procentům obyvatel Evropské unie způsobuje alergie, vyrážky nebo ekzémy.

Zákazu těchto látek se obávají parfuméři, pro některé vůně budou muset hledat nové složení. „U některých parfémů to bude jednoduché, bude stačit změnit jen jednu ingredienci. Některé případy ale budou komplikované, bude to pro nás znamenat týdny a týdny práce, než je uvedeme na trh,“ říká Patricia de Nicolaiová. 

„Je potřeba najít nějakou rovnováhu v tom, co je dobré pro zdraví spotřebitelů a co pro kosmetický průmysl. Zakazujeme proto jen tři konkrétní složky a u dalších se snažíme najít práh, při kterém to lidem nezpůsobuje alergii,“ obhajuje ale rozhodnutí komise její mluvčí David Hudson. 

Patricie nicméně oponuje: „Myslím, že celé naše odvětví je pod příliš velkým tlakem. Srovnávám to s látkami, které jsou mnohem toxičtější. Třeba cigaretový kouř. Jídlo způsobuje také mnoho alergií. Třeba určité procento lidí má silnou reakci na ústřice. Tak je přece prostě nejedí. Tečka.“ 

Výrobci se bojí, že kvůli omezením Evropské komise přijdou o zákazníky. A podle odborníků tím bude trpět i Francie. Parfémy totiž patří mezi pět nejdůležitějších výrobků, které se ze země vyváží. Po celém světě se v odvětví protočí 25 miliard dolarů ročně.