Audit resortů ČSSD odhalil „kostlivce ve skříni“ za dvě miliardy

Praha – Závažná pochybení, která způsobila škody ve výši až dvě miliardy korun, odhalily audity na ministerstvech vedených ČSSD. Oznámil to premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj jsou nejvíce problematické zakázky IT. Právě kontrakty v oblasti informačních technologií chce premiér Sobotka nechat dál prověřit.

Podle Sobotky navíc částka dvě miliardy nebude ještě konečná. „Nabyli jsme přesvědčení, že situace státní správy je v mnohem horším stavu, než jsme se domnívali v době, kdy sociální demokracie byla v opozici,“ poznamenal Sobotka. Podle něj správa podléhala „korupčním a zájmových tlakům“ a umožňovala vyvádění státních peněz.

Sobotka se chystá postupně sejít se všemi ministry vlády. Chce dát prověřit především kontrakty, které se týkají informačních systémů. „Je velmi důležité, aby byly zavedeny centrální nákupy, aby se využívaly elektronické aukce,“ zdůraznil premiér. Omezit by se měl také outsourcing a poradenské externí smlouvy. „Cílem vlády je, aby se výdaje na tuto oblast snížily minimálně o padesát procent,“ dodal premiér.

Novinář Michal Musil:

„Problém je v tom, že i když detailně odhalíte někoho a skutečně popíšete to, že někam tekly peníze, kam neměly, tak to automaticky neznamená, že někdo jiný v nové struktuře si nenajde nový penězovod.“


Snahou vlády je efektivněji využívat státní budovy, které mají jednotlivé úřady k dispozici. Pokud nejsou dostatečně využity, měly by se rozprodat a peníze z nich převést do státního rozpočtu. K dalším úsporám by mohlo přispět i omezení zbytečných zahraničních cest. Kontrolní činnost by na všech ministerstvech měla probíhat permanentně, aby se předešlo vyvádění peněz ze státního rozpočtu.

IT zakázky na MPSV stály miliardu

K jedné miliardě korun se vyšplhala podle ministryně práce Michaely Marksové částka vynaložená na IT zakázky v období mezi lety 2011 až 2014. „Čerstvým kostlivcem je pokuta od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve výši 500 tisíc korun a jedná se o zakázku na telefony Siemens, které byly vybrány prostřednictvím jednotného řízení, a to tak, že byl porušen zákon. Tato zakázka a pokuta jde také za dobou pana exministra Drábka,“ konstatovala Marksová.

Exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ovšem se závěry ministryně nesouhlasí, podle něj má dostatek svých problémů, které by měla řešit, a nesvádět to na své předchůdce: „Každý, kdo je zkušený, tak si umí vyhledat ve státním závěrečném účtu za rok 2012 např. to, že se oproti plánovanému rozpočtu podařilo ušetřit několik miliard korun. Je možné si najít veřejný výstup NKÚ, který konstatoval, že v roce 2011 díky reorganizaci úřadů práce bylo ušetřeno 229 milionů. A tak bych mohl pokračovat,“ reagoval na výtky Michaely Marksové Jaromír Drábek. 

Informační technologie byly drahou položkou rozpočtu i na ministerstvu zdravotnictví. IT zakázka pro Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stála 300 milionů korun. „Forenzním auditem, který byl proveden, se to potvrdilo, kromě toho se potvrdily další velmi alarmující příklady plýtvání,“ poznamenal Němeček. Nový ředitel ústavu podle ministra zdravotnictví pozastavil i další zakázky za celkem 280 milionů korun, mezi nimiž prý byly luxusní kanceláře manažerů i drahá auta.

Ilustrační foto
Zdroj: Isifa/Caro
Autor: Oberhauser

Ministerstvo školství podle svého šéfa Marcela Chládka chystá trestní oznámení kvůli nehospodárným výdajům, audit odhalil částku 615 milionů korun. Z toho 235 milionů v evropských projektech a ve státních maturitách, řekl ministr. Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera se úřad vlády potýká s nařízeným odvodem 550 milionů korun za kauzu ProMoPro, hrozí mu i stejně vysoké penále. Podle ministra průmyslu Jana Mládka státní podnik ČPP Transgas nakoupil nemovitosti za 351 milionů. Tuto transakci šéf resortu označil za podivnou. Podařilo se získat zpět 317 milionů. Také výzkumný ústav dřevařský prý měl koupit nemovitost, žádnou ale nezískal. Škoda činí 130 milionů, řekl Mládek.

Pochybení v resortech ČSSD v tisících korun

  • Ministerstvo průmyslu a obchodu 480 600
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí 1,075 500
  • Ministerstvo zdravotnictví 327 000
  • Ministerstvo školství 235 000
  • Úřad vlády 550 000
  • Celkem 2,668 100

Už v červnu výsledky auditů na svých ministerstvech představili ministři za ANO. Podle jejich zjištění úřady například pořizovaly v letech 2011 až 2013 auta, počítače, kancelářský papír nebo telekomunikační služby za výrazně rozdílné ceny. V některých případech se ceny lišily až o stovky procent. Zjistilo se rovněž, že ministerstva obchodují s firmami, které jsou v likvidaci nebo nemají žádné zaměstnance. Na šesti ministerstvech spravovaných hnutím ANO nebylo možné z řady důvodů dohledat veřejné zakázky k fakturám za 16 miliard korun.

Video Audity ministerstev spravovaných ČSSD odhalily řadu chyb
video

Audity ministerstev spravovaných ČSSD odhalily řadu chyb