První úlovek Kobry: Falešné nanodisky za 270 milionů

Praha - Vyšetřovatelé z týmu Kobra obvinili čtyři lidi, které podezřívají z daňového úniku za zhruba 270 milionů korun. Obvinění podle nich vyráběli falešné nanodisky, které přeprodávali účelově založené firmě. Po státu pak chtěli vrátit daň z přidané hodnoty.

Podezřelí měli vytvořit účelovou síť firem, kterým organizátor fingoval prodej nanodisků. Ty jsou však zatím ve fázi ve výzkumu a ještě nejsou na trhu. Následně obvinění předstírali jejich vývoz na Kypr. Příjemcem byla společnost kontrolovaná také hlavním organizátorem. Ten pak od státu žádal vrácení daně z přidané hodnoty za 269 milionů korun.

Ředitel protikorupční policie Milan Komárek 

„Podstatou obchodní transakce, která byla deklarována v daňových přiznáních na DPH za srpen a září 2013, byl obchod s nanodisky. Organizátor vyrobil imitace nanodisků, ty následně prodal společnostem, které měl pod svojí kontrolou. Tyto společnosti pak deklarovaly vývoz nanodisků na Kypr.“


Policisté zadrželi podezřelé už ve středu a poté je obvinili z krácení daně. Co se týče organizátora skupiny, soud dnes rozhoduje o jeho případném uvalení vazby. „Předměty, se kterými mají (obvinění) obchody, mají nulovou hodnotu, nicméně byly obchodovány za 30 tisíc korun za kus,“ vysvětlil Komárek.

Video První zásah Kobry
video

První zásah Kobry

První zásah Kobry

1107 ud

Brífink k výsledkům prvního zásahu týmu Kobra

Po formální stránce přitom vše vypadlo v pořádku. „Byly předloženy vzorky nanodisků - včetně dokladu o ubytování řidiče, který zboží převážel,“ uvedl zástupce šéfa finanční správy Jiří Žežulka. Finanční úřad měl ale přesto podezření, že jde o podvod. Peníze nevyplatil a informaci předal v rámci speciálního útvaru Kobra kolegům z policie a celní správy.

Navíc podle policie i obchodníků jde o produkt vzdálené budoucnosti. „Nanodisky nenabízíme a mít produkt čistě z nanotechnologií je nemožné,“ říká mluvčí společnosti Alza.cz Denisa Dlabová. A pro neexistující zboží si firma vytvořila dokonce i vlastní webové stránky a nabízela ho hned v několika variantách. 

První úlovek

Jedná se o první výsledek vyšetřování speciálního útvaru Kobra, který vznikl po vzoru podobného týmu působícího na Slovensku. Tým se skládá ze zhruba stovky odborníků z finanční správy, celní správy a policie, kteří dříve pracovali samostatně. Od letoška si mohou vyměňovat informace a vybírat kauzy k řešení. Útvar zatím pracuje na zhruba pěti případech s odhadovanou škodou přes miliardu korun. 

Kobra by se měla postupem času rozšířit do všech krajů. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedávno prohlásil, že by měla vzniknout i síť specializovaných státních zástupců pro daňovou kriminalitu. Česká Kobra se chce zabývat také nelegálním obchodem s pohonnými hmotami.

Stránka s falešnými nanodisky
Zdroj: nanodisk.cz