Microsoft po převzetí Nokie propustí nejvíc lidí ve své historii

Redmond - Americká softwarová společnost Microsoft zruší během nadcházejícího roku až 18 000 pracovních míst, tedy 14 procent celkového počtu. Dosud největší propouštění v devětatřicetileté historii dominantního světového dodavatele počítačového softwaru souvisí s integrací mobilní divize finské Nokie a snahou firmy o přechod na mobilní platformy.

Po převzetí Nokie letos v dubnu se počet zaměstnanců Microsoftu zvýšil z 99 000 na 127 000. Microsoft chce rušit místa v divizi Nokia a v oblastech, kde se jeho aktivity překrývají s operacemi této divize. Méně lidí bude potřebovat i v marketingu. Ve výrobě a technologii firma zruší až 12 500 míst, uvedl Microsoft.

Analytici a investoři očekávali, že čerstvý šéf firmy Satya Nadella po odkoupení mobilní divize Nokie sáhne k výraznému propouštění, protože Microsoft má už nyní mnohem více zaměstnanců než jeho hlavní konkurenti Apple a Google. Nadella minulý týden rozeslal zaměstnancům oběžník, v němž oznámil „zeštíhleni organizace a podnikových postupů“. Akcie firmy po dnešní zprávě posílily o tři procenta.

Nadella, který do čela firmy nastoupil v únoru, dnes v e-mailu zaměstnancům zdůvodnil rušení míst tím, že Microsoft se musí stát „agilnější a pružnější“. Už minulý týden dal najevo, že firma se musí „měnit a vyvíjet“ a prioritně se musí zaměřit na mobilní platformy a na cloud computing, tedy nabídku programů umístěnou k okamžitému použití na vzdálených serverech. Nadella slíbil více podrobností 22. července, kdy firma zveřejní výsledky za poslední čtvrtletí.

Nadellův plán je nejráznějším krokem Microsoftu od počátku roku 2009, kdy globální ekonomika tonula v hluboké recesi. Tehdy Nadellův předchůdce Steve Ballmer zrušil 5 800 míst, tedy šest procent celkového počtu.

Microsoft si během příštích čtyř čtvrtletí odečte v souvislosti s rušením míst ze zisku celkem 1,1 miliardy až 1,6 miliardy dolarů (až 32,5 miliard Kč). Z toho až 800 milionů dolarů bude potřebovat na odstupné a další platby propouštěným zaměstnancům.