Včelaři hlásí špatný rok, produkce medu bude poloviční

Praha – Letošní tuzemská produkce medu bude zhruba o polovinu nižší než loňská. Z dlouhodobého hlediska by měla být dokonce jedna z nejnižších. Jak upozornil Miloslav Peroutka z Českého včelařského svazu, tmavý lesní medovicový med nebude k dostání téměř vůbec. Cena medu již nyní roste a podle něj by se mohla vyšplhat až ke dvěma stovkám za kilogram.

„Jestli se sklidí okolo 4 000 tun medu, tak to bude asi hodně. Je to výjimečně špatný rok,“ povzdychl si Miloslav Peroutka, který se včelařství věnuje půl století. Podobně špatnou sezonu prý nepamatuje nejméně od poloviny sedmdesátých let. Dle dostupných informací má být úroda nízká také v okolních státech. Pro srovnání, v minulém roce tuzemská produkce medu mírně přesáhla dlouhodobě průměrných 8 000 tun.

Spotřebitelská cena medu se nyní pohybuje mezi 160 až 170 korunami za kilogram. Před rokem byla o dvacetikorunu nižší. Peroutka však očekává, že by mohla stoupnout až ke 200 korunám.

Podle Peroutky se téměř vůbec neurodil tmavý medovicový med, takže bude velmi málo i smíšeného medu. Dobrá a v některých regionech meziročně lepší je pouze úroda světlého květového medu. Mírná zima přitom včelařům svědčila, úhyny nepřesáhly deset procent. „Zkazil to suchý a studený červen, ten včelařům nepřál,“ podotkl Peroutka. Obává se, že v důsledku mírné zimy by v následujících měsících mohl česká včelstva zasáhnout zvýšený výskyt varroázy. Tato nemoc domácí chovy v roce 2008 prakticky zdecimovala.