Babiš pustí jedno místo v dozorčí radě ČEZ lidovcům

Praha – Členem dozorčí rady energetické společnosti ČEZ se zřejmě stane právník Robert Šťastný, jehož nominovala KDU-ČSL. Nahradí jednoho z pěti lidí spojených s hnutím ANO, které do dozorčí rady dosadilo koncem června ministerstvo financí. Jméno sesazené osoby ale ministr financí Andrej Babiš (ANO) neuvedl. Nominaci Šťastného ještě musí projednat vládní výbor pro personální záležitosti.

Hnutí ANO nominovalo do dozorčí rady ČEZ náměstka ministra obrany Jiřího Borovce, dále Jiřího Tyce a Lubomíra Charváta, kteří měli na starost energetický program hnutí, a dva zástupce z Babišova ministerstva financí – náměstka Lukáše Wagenknechta a úředníka Petra Blažka (celá zpráva). Jeden z nich by nyní měl v dozorčí radě skončit. „Budeme tam muset pustit nějaké místo z těch pěti,“ přiznal Babiš.

Robert Šťastný na archivním snímku„Pokud budu uznán za schopného a užitečného, jsem připraven pomoci svými zkušenostmi hlavně v průmyslové oblasti,“ řekl lidovecký nominant Robert Šťastný. Čtyřicetiletý právník je členem celostátního výboru KDU-ČSL, podílel se i na tvorbě ekonomického programu strany. V minulosti působil například jako šéf BESIP. „Nestydím se za to, i když o mě už někdo napsal, že jsem expert na sedačky, který jde do ČEZu,“ dodal Šťastný. Podle svých slov v současnosti pracuje pro soukromé firmy ve strojírenském průmyslu.


„Pokud budu uznán za schopného a užitečného, jsem připraven pomoci svými zkušenostmi hlavně v průmyslové oblasti,“ řekl lidovecký nominant Robert Šťastný. Čtyřicetiletý právník je členem celostátního výboru KDU-ČSL, podílel se i na tvorbě jejich ekonomického programu. V minulosti působil například jako šéf BESIP. „Nestydím se za to, i když o mě už někdo napsal, že jsem expert na sedačky, který jde do ČEZu,“ dodal Šťastný, který v současnosti údajně pracuje pro soukromé firmy ve strojírenském průmyslu.

Lidovci po červnové valné hromadě kritizovali šéfa státní kasy za to, jaké změny v dozorčí radě státní energetické firmy provedl. Rada má 12 členů, stát do ní jako vlastník zhruba 70 procent akcií nominuje 8 lidí. Pět z nich je nyní spojených s ANO, tři se sociální demokracií. Zbylí členové jsou z řad zaměstnanců. Babiš na kritiku KDU-ČSL reagoval v Hospodářských novinách tím, že kandidát lidovců nezískal souhlas vládního personálního výboru.

Nejen lidovci, ale i opozice se tehdy obávala, že klíčové orgány státní společností ovládnou lidé blízcí hnutí ANO. „Chovají se ve státních firmách jako na dobytém území,“ prohlásil místopředseda KSČM Jiří Dolejš. „Tady se ukazuje ten obrovský střet zájmů, který má ministr financí a majitel společnosti Agrofert v jedné osobě,“ podotkl místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek (čtěte víc).