Hyundai Mobis potvrdila, že v úterý s Českem podepíše dohodu

Soul - Jihokorejská firma Hyundai Mobis potvrdila, že v úterý definitivně s českou vládou podepíše miliardovou investici. Nedaleko Ostravy postaví závod na výrobu automobilových světel. Vytvoří tak víc než 900 nových pracovních míst.

Hyundai Mobis v Česku utratí zhruba 4 miliardy korun. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka na to korejská firma dostane od státu podporu maximálně 131 milionů korun. V průmyslové zóně v Mošnově by měla začít stavět příští rok v létě. „Společnost má v první fázi v plánu pokrýt výrobu světel pro 750 tisíc vozů za rok, v druhé fázi by kapacita měla narůst na více než 1 milion aut ročně,“ uvedl Mládek. 

Nový závod bude dodávat světla do továrny automobilky Hyundai v Nošovicích a slovenské výrobny její sesterské firmy Kia. Návrh investiční smlouvy s firmou Hyundai Mobis schválila už ve čtvrtek vláda. „Je to pro mě důkaz, že česká ekonomická diplomacie funguje, má za sebou pozoruhodné výsledky,“ komentoval ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Vedle 900 míst pro dělníky přímo v továrně vzniknou stovky nových pozic také u subdodavatelů závodu. Česko letos získalo už přes 80 zahraničních investic. Největší z nich přesahuje 23 miliard korun - továrnu na pneumatiky za to v Ústeckém kraji postaví společnost Nexen Tire.