Stát zaplatí Volkswagenu 300 milionů za utajený dluh u Škody

Praha – O kostlivce méně vězí ve skříni ministerstva financí. Stát se rozhodl zaplatit společnosti Volkswagen 300 milionů korun, které si automobilka nárokuje jako náhradu za utajené vymožení dluhu, který měl vůči Škodě někdejší Motokov. O 300milionovém problému, který mezitím v tichosti narostl z původních 150 milionů, informovaly Lidové noviny.

Peníze, které stát poslal Volkswagenu, měla německá automobilka podle dohody z 90. let dostat od státem vlastněné společnosti Prisko jako podíl z dluhu Motokovu. Někdejší monopolní vývozce československých automobilů dlužil Škodě téměř 700 milionů. „Vývoz pokračoval i v době, kdy do Škody vstoupil Volkswagen, a údajně vznikl dluh,“ přiblížil redaktor týdeníku Ekonom Petr Korbel. Peníze si měli rozdělit tři nástupci Škody – společnosti Prisko, Stasko a Volkswagnem vlastněná Škoda Auto. Motokov nakonec požadované peníze Prisku vyplatil, to však dohodu před Volkswagenem tajilo a dohodnutý podíl mu odmítlo předat. Když se Volkswagen o utajeném vyrovnání po deseti letech dozvěděl, tvrdila firma, že tehdy šlo pouze o účetní operaci. „Prisko se dohodlo, že si s Motokovem započte vzájemné pohledávky,“ shrnul Petr Korbel. Následně šlo Prisko do arbitráže s Volkswagenem, kterou však nakonec prohrálo.

Případ, na který upozornily Lidové noviny, skončil u soudu a dluh vůči Volkswagenu se postupně nafoukl ze 150 milionů na dvojnásobek. Skončil až nyní, když dal ministr financí Andrej Babiš příkaz k proplacení dlužné částky. Případ označil za „skandál bývalých ministrů financí“, kteří se podle Babiše problémem po společnosti Prisko dlouhodobě nezabývali. V době, kdy byl ministrem Miroslav Kalousek, hovořili zástupci úřadu o sporu, který „si vede společnost Prisko ve své odpovědnosti“ a nevnímali probíhající arbitráž jako věc státu. To se změnilo poté, co letos v dubnu rakouský soud definitivně potvrdil předchozí verdikty, že Prisko Volkswagenu zaplatit musí.

Ministr Babiš LN řekl, že zjišťuje, kdo konkrétně je za „zpackaný případ“ odpovědný. Zatím vedení ministerstva míní, že největší díl viny padá na původní management Priska.