Ruské embargo na potraviny zahrnuje maso, mléčné výrobky, ovoce i zeleninu

Moskva – Rusko zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z Evropské unie a Spojených států. Oznámil to premiér Dmitrij Medvěděv. Kromě toho Rusko zakáže tranzitní lety ukrajinských aerolinek přes své území a zvažuje, že svůj vzdušný prostor uzavře i pro tranzitní lety dopravců z Evropské unie a USA (více zde).

Video Jaké budou dopady odvetných sankcí na český trh?
video

Jaké budou dopady odvetných sankcí na český trh?

Jaké budou dopady odvetných sankcí na český trh?

07.08.2014 Z16

Události: Ruské odvetné sankce zasáhnou i Česko

Odvetné sankce Ruska, zacílené na potraviny a zemědělskou produkci, by měly platit jeden rok. Prezident Vladimir Putin už podepsal příslušný dekret. Česka by se sankce měly týkat jakožto členské země Evropské unie. Roční zákaz dovozu potravinářských a zemědělských produktů se vztahuje také na Austrálii, Kanadu a Norsko. Nebude ale zahrnovat alkohol a dětskou výživu (přesné znění sankcí najdete zde).

„Musí se to udělat co možná nejdůkladněji, abychom podpořili domácí výrobce a neuškodili spotřebitelům,“ nabádal vládu Putin. Kabinet by podle něj měl zajistit dostatek domácího zboží na trhu a nepřipustit prudký růst cen (čtěte víc). Medvěděv pak varoval ruské obchodníky, aby nezneužívali současné situace a nezvyšovali ceny.

Ilustrační fotoEvropská komise vyjádřila nad posledními kroky Moskvy politování. „Toto oznámení je jasně politicky motivované,“ uvedla komise a dodala, že „si vyhrazuje právo učinit náležité kroky“, až se plně seznámí s přesným rozsahem ruských opatření.


„Na sankcích není nic příjemného a nebylo to snadné rozhodnutí, ale museli jsme ho učinit,“ prohlásil premiér. Agentura AP připomněla, že Rusko je na dovozu potravin ze západu silně závislé – platí to především o velkých městech, jako je Moskva. Západní analytici předpovídají Rusku prázdné pulty, skokový nárůst cen a inflaci. Třeba sortiment mléčných výrobků se má smrsknout o třetinu.

Putin už telefonicky kontaktoval spojence v Bělorusku a Kazachstánu, aby s nimi projednal zvýšení dovozu jako náhradu za výpadky ze západních zemí. Nové exportní partnery chce Moskva hledat i v Turecku, Latinské Americe a bývalých sovětských republikách. Ruská státní média zaplnily informace expertů, podle nichž opatření vyhlášená Kremlem těžce dolehnou na západní exportéry, ale ruskému hospodářství prospějí.

 • Země Evropské unie loni do Ruska vyvezly potravinářské a zemědělské výrobky za 11,8 miliardy eur (téměř 330 miliard korun), USA pak za 1,3 miliardy dolarů (přes 27 miliard korun). Pro srovnání, z České republiky putovaly do Ruska tyto komodity za 2,45 miliardy korun.

Jak dodal šéf ruské vlády, Kreml by v budoucnu mohl zavést omezení týkající se dovozu letadel, lodí a automobilů. Zdůraznil však, že kabinet realisticky vyhodnotí výrobní potenciál Ruska v těchto oblastech.

Jurečka: Může to způsobit propad cen na unijním trhu

Opatření reaguje na poslední kroky Evropské unie a USA. Ty od počátku srpna zpřísnily postihy, které uvalily na Moskvu kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Na základě rozhodnutí EU platí zákaz vývozu a dovozu zbraní a vojenského materiálu, omezen je také prodej zboží a technologií dvojího užití, pokud je jejich konečným uživatelem armáda. Protiruské sankce se týkají rovněž vývozu technologií pro průzkum a těžbu ropy a přístupu na finanční trhy. V Česku budou těmito restrikcemi zasaženy hlavně zbrojní firmy (čtěte víc).

Vývoz tuzemských zemědělských komodit a potravin do Ruska v posledních letech stoupá. Podle Českého statistického úřadu dosáhl v roce 2011 hodnoty 1,87 miliardy korun, o rok později 2,2 miliardy a v roce 2013 již 2,45 miliardy korun. Ve srovnání s celkovým objemem exportovaných zemědělských komodit se však jedná o pouhé jednotky procent – přes 90 % tuzemského agrárního vývozu totiž směřuje do zemí EU.

„Z hlediska zemědělského exportu to není zásadní. Ale hrozí tady daleko větší nepřímé dopady. V okamžiku, kdy členské státy EU nebudou schopny exportovat své zboží do Ruské federace, tak to vytvoří přetlak na unijním trhu a může dojít k výraznému snížení cen některých komodit,“ komentoval včera v Událostech ČT odvetné ruské sankce ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Marian Jurečka
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

„Pokud by krok prezidenta Putina měl opravdu negativní dopad na evropský trh a na vývoj cen, tak bychom museli najít takový mechanismus, abychom zemědělcům a potravinářům dokázali pomoci,“ dodal Jurečka.

Že omezení dovozu evropských potravin do Ruska způsobí přetlak na trhu v osmadvacítce, si myslí i senátor a bývalý šéf Agrární komory Jan Veleba. Do Ruska podle něj ve velké míře vyváží třeba Německo nebo Polsko. „To zboží musí někde udat a první, kde to udají, bude samozřejmě trh EU,“ uvedl Veleba s tím, že lze očekávat propad farmářských cen.

CO VŠECHNO RUSKO ZAKÁZALO DOVÁŽET?

 • maso velkého rohatého skotu čerstvé, chlazené nebo mražené
 • vepřové maso čerstvé, chlazené nebo mražené
 • maso a masné produkty z domácí drůbeže, čerstvé, chlazené nebo mražené
 • maso solené, v nálevu, sušené nebo uzené
 • ryby a raci, měkkýši a další vodní bezobratlí
 • mléko a mléčná produkce
 • zelenina, jedlé okopaniny a hlízovité plody
 • ovoce a ořechy
 • salámy a podobné produkty z masa, masných výrobků nebo krve, hotové potraviny vyrobené na jejich základě
 • mléčné produkty a potraviny vyrobené na základě rostlinných tuků

Zákaz se týká zemí Evropské unie, USA, Kanady, Austrálie a Norska.