Důchodci dostanou o dvě stovky navíc, stát čekají rekordní výdaje

Praha - Důchody se příští rok zvýší průměrně o 205 korun za měsíc, změnu už odsouhlasil i prezident. Stát však na ně v roce 2015 bude potřebovat dosud nejvyšší sumu, konkrétně 400 miliard korun. Podle aktuálního návrhu rozpočtu, který se právě v těchto dnech dopracovává, počítá vláda napřesrok se stomiliardovým schodkem. Jak ČT zjistila, celou půlku z toho tvoří deficit právě na penzijním účtu.

Přidáno dostane celkem 2,3 milionu starobních důchodců. A hlavně kvůli rychlejšímu růstu důchodů stát vydá příští rok na všechny penze rekordních 400 miliard korun. A to je třetina všech výdajů státního rozpočtu. 

Důchody tak porostou nejvíc od roku 2011. Víc než 205 korun měsíčně si ale podle ministra financí nemůže státní rozpočet dovolit. „Já si myslím, že to nemůžeme přehánět. Před tím měli důchodci směšně přidáno asi 35 korun,“ vysvětluje šéf státní kasy a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. 

Video Události: Od příštího roku vyšší důchody
video

Události: Od příštího roku vyšší důchody

Rychlejší růst důchodů chce kabinet pokrýt vyšším výběrem důchodového pojištění. I tak si ale vláda podle ministerstva financí bude muset na důchody příští rok půjčit 50 miliard korun. Důchodový schodek tak sám o sobě způsobí celou polovinu schodku státního rozpočtu. „Vzhledem k tomu, že vláda zvyšuje strukturální deficit, tak důchody nenavyšuje z ničeho jiného než z peněz, které bere vnukům a pravnukům těchto důchodců,“ kritizuje kroky vlády 1. místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek. 

Ostatní opoziční strany ale s rychlejším růstem důchodů souhlasí. A to i na úkor rozpočtového schodku. „Je určitě dobře, že když se ekonomice daří, tak aby se také zvýšily penze pro naše seniory,“ myslí si předseda ODS Petr Fiala. 

Stát bude dávat na důchody každým rokem více

Výdaje státu na důchody budou růst i v příštích letech. Nejen kvůli zvyšování penzí, ale i kvůli tomu, že důchodců bude přibývat, jak napovídá graf níže. Naopak lidí v tzv. produktivním věku bude v příštích desetiletích spíše ubývat. Jen od roku 2010 přibylo víc než 100 tisíc penzistů. Část z nich si ovšem k průměrnému bezmála jedenáctitisícovému důchodu přivydělává. Celkový průměrný příjem je tak zhruba o 4 500 korun vyšší. Data nedávno zveřejnil Eurostat. 

Věkové složení obyvatelstva ČR
Zdroj: MPSV

Také počet pracujících seniorů se zvyšuje. Ještě před čtyřmi lety jich bylo asi 130 tisíc, loni už víc než 145 tisíc. ČSÚ za tím vidí změnu přístupu k vlastnímu životu: současná starší generace chce žít aktivně, a na to jsou peníze potřeba. 

Stát se zároveň snaží celý penzijní systém přizpůsobit novým podmínkám. Důchodová komise se zatím dohodla na zrušení druhého pilíře. A to nejpozději k prvnímu lednu 2017. Kdo do něj vstoupil, dostane naspořené peníze zpátky nebo si je bude moct převést do prvního nebo třetího pilíře.