Zeman: Potravinářské firmy by měly kvůli sankcím dostat kompenzace z EU

Praha – Prezident Miloš Zeman se přimlouvá za kompenzace pro české potravinářské firmy v rámci společné zemědělské politiky EU. Právě ty jsou totiž poškozené odvetnými ruskými sankcemi. Zeman to uvedl v Interview ČT24. Sankce prý obecně považuje za nesmyslné a neúčinné. Rusko by si pak podle hlavy státu mělo uvědomit, že při svém rozsáhlém území nepotřebuje ještě východní Ukrajinu.

Zahraniční část Interview ČT24 s prezidentem Zemanem (zdroj: ČT24)

„Když jde o zemědělské firmy, tak tam si myslím, že v rámci společné zemědělské politiky EU je možné dosáhnout určitých kompenzací, jsou tam rezervní fondy. A já bych se za to přimlouval, protože tyto firmy rozhodně nemohou za to, že EU vyhlásila sankce a Rusko vyhlásilo protisankce,“ uvedl prezident Zeman.  

Podle hlavy státu jsou jakékoliv sankce obecně nesmyslné: Zeman to ukazoval na příkladu Kuby, která byla 40 let sankcionována – ale Fidel Castro zůstal 40 let kubánským prezidentem: „Na tomto příkladu je možné demonstrovat, že jakákoliv sankce je zaprvé nesmyslná a neúčinná, a zadruhé naprosto logicky vyvolává protisankce. Takže se roztáčí jakási spirála, která poškozuje ekonomické vztahy a přitom ničemu neprospívá. Naopak prohlubuje nedůvěru mezi jednotlivými státy.“ 

CO VŠECHNO RUSKO ZAKÁZALO DOVÁŽET?

  • maso velkého rohatého skotu čerstvé, chlazené nebo mražené
  • vepřové maso čerstvé, chlazené nebo mražené
  • maso a masné produkty z domácí drůbeže, čerstvé, chlazené nebo mražené
  • maso solené, v nálevu, sušené nebo uzené
  • ryby a raci, měkkýši a další vodní bezobratlí
  • mléko a mléčná produkce
  • zelenina, jedlé okopaniny a hlízovité plody
  • ovoce a ořechy
  • salámy a podobné produkty z masa, masných výrobků nebo krve, hotové potraviny vyrobené na jejich základě
  • mléčné produkty a potraviny vyrobené na základě rostlinných tuků

Zákaz se týká zemí Evropské unie, USA, Kanady, Austrálie a Norska.

Zemědělci v EU se obávají, že kvůli ruskému embargu vzniknou na domácím trhu přebytky, klesnou ceny a tržby a zvýší se nezaměstnanost. Někteří pěstitelé v této souvislosti mluví například o jablečné válce, kterou mezi sebou svedou členské státy EU ve snaze zbavit se ovoce určeného původně pro ruský trh.

Rusko prý nepotřebuje dalších deset milionů hladových krků

Na Ukrajinu už míří ruský konvoj s humanitární pomocí, Ukrajina a Evropská unie se ale obávají, že se Rusko snaží o podporu proruských separatistů. Není jasné, jestli Ukrajina konvoj ve čtvrtek na své území pustí. Podle Zemana je obezřetnost před ruskou humanitární pomocí na místě – nejlepší by prý bylo, aby jí poskytovaly EU, USA a Rusko společně. „Čím více humanitární pomoci bude pod mezinárodní kontrolou, tím lépe.“  

Diplomatické snahy o řešení krize na Ukrajině podle Zemana selhaly hlavně proto, že prý unie nebyla schopná efektivní diplomacie. Rusko by si pak podle prezidenta mělo uvědomit, že zejména při tom obrovském teritoriu, které má, nepotřebuje východní Ukrajinu: „Nepotřebuje deset milionů hladových krků, které by muselo živit,“ podotkla hlava státu.

Islámský radikalismus - viník napětí na Blízkém východě

Vedle situace na Ukrajině se v posledních měsících vyostřuje i napětí mezi Izraelem a Palestinci v pásmu Gazy. „Myslím si, že žádný stát nemůže dopustit, aby na jeho území beztrestně dopadaly rakety, čili krátkodobě by stačilo, kdyby Hamas přestal rakety vystřelovat. Ale dlouhodobé řešení spočívá v tom, že nebude existovat to, čemu říkáme islámský radikalismus.“

Zeman bývá někdy v médiích kritizován za ostré postoje vůči muslimům. On sám prý ale rozlišuje mezi radikálními muslimy, teroristy a dalšími obyvateli muslimských zemí: „Já ten rozdíl dávám najevo, jenom si toho většinou kritici nevšimnou. Dám vám konkrétní příklady: v brzké době se uskuteční návštěva marockého krále, kterého jsem pozval. A jistě nepochybujete o tom, že je Maroko muslimská země. Pozval jsem na návštěvu egyptského prezidenta, ale až poté, co potlačil Muslimské bratrstvo. Protože pozor: Muslimské bratrstvo už je extremistická fundamentalistická organizace. A konečně, nedávno jsem pozval na návštěvu ČR prezidenta Kurdistánu.“  

Prezident prý také rozlišuje země stabilizované a „zhroucené země“ (failed countries): „Dříve jedinou zhroucenou zemí bylo Somálsko, teď je to Afghánistán, Libye, Sýrie, Gaza, a pozor – je to i Ukrajina, Ukrajina je dnes zhroucená země,“ dodala hlava státu.