ČEZ vyhrál arbitráž kvůli opravě bosenské elektrárny

Praha - Energetická skupina ČEZ získá asi 210 milionů korun z projektu Gacko v Bosně. Společnost vyhrála arbitráž, kterou vyvolala v roce 2009 kvůli nedodržení smluvních podmínek v projektu rekonstrukce staré a výstavby nové elektrárny Gacko v Bosně a Hercegovině. Projekt byl tehdy zastaven ještě před zahájením investiční fáze.

Podle mluvčí společnosti Barbory Půlpánové navíc ČEZ získá další dva miliony eur navýšené o úroky z prodlení jako náhradu škody. „Spolu s již vymoženou náhradou ve výši 2,2 milionu euro tak ČEZ celkově obdrží kompenzaci přibližně 7,5 milionu eur,“ dodala Půlpánová. Ta také uvedla, že tribunál současně zamítl veškeré nároky vznesené srbskou protistranou.

Barbora Půlpánová, mluvčí ČEZu:

„Žalované státní společnosti Elektroprivreda Republiky srbské (Bosna a Hercegovina) tribunál uložil povinnost odkoupit od skupiny ČEZ její podíl ve společném holdingu Nove Elektrane Republiky srbské (NERS) za kupní cenu dva miliony eur zvýšenou o smluvně stanovené úroky.“


ČEZ vlastnil ve společném holdingu NERS podíl ve výši 51 procent. Zbývajících 49 procent patřil Elektroprivreda RS. Podle dohody z roku 2007 měl ČEZ možnost prodat svůj podíl zpět, druhá strana na to ale nepřistoupila. ČEZ proto v květnu 2009 podal návrh na arbitráž.

Dnešní výsledek není první případ, kdy nároky ČEZu potvrdil až soud. První arbitráž vyhrál ČEZ v lednu 2009 proti Bulharsku. „Je to naše druhá vítězná arbitráž ze dvou, což je důkazem toho, že je ČEZ schopen úspěšně bránit svá práva, a to i při investici mimo území Evropské unie,“ dodal ředitel divize zahraničí ČEZ Tomáš Pleskač. 

Na konci června společnost také oznámila, že uzavřela dohodu s Albánií, což byla další země, kde investoval. ČEZ podle ní získá zpět do roku 2018 v ročních splátkách asi 2,75 miliardy Kč. V tomto případě ale k dohodě došlo ještě před mezinárodním arbitrážním soudem.