Páteční stávka pilotů Lufthansy se dotkne i dvou letů do Česka

Berlín – Kvůli páteční stávce pilotů největších německých aerolinek Lufthansa budou zrušeny i dva lety do České republiky. Odlétat měly z Frankfurtu v 17:20 a ve 21:55 SELČ. Šestihodinový protest by se měl uskutečnit od 17:00 do 23:00 SELČ a postihnout by měl „lety na krátkou a střední vzdálenost“ z letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, uvedlo v tiskové zprávě odborové sdružení pilotů Vereinigung Cockpit (VC).

„Chceme touto stávkou docílit nového jednání o důchodovém programu,“ uvedlo dnes odpoledne sdružení v tiskové zprávě. „Vereinigung Cockpit dále konstatuje, že je kdykoli připraveno jednat o možnostech odvrácení stávky. Litujeme možných nepříjemností, které by postihly zákazníky Lufthansy,“ doplnily odbory.

Odbory pilotů se dlouhodobě přou s vedením aerolinek o důchodový program. Podle dosavadního ustanovení kolektivní smlouvy mohou piloti odejít do penze v 55 letech a firma jim následně vyplácí 60 procent platu do té doby, než budou mít nárok na starobní důchod. Lufthansa chce nyní posunout možný věk pro odchod do penze na 59 let, což zdůvodňuje tím, že si ve vysoce konkurenčním prostředí letecké dopravy nemůže dovolit udržet program v současné podobě.

Kvůli sporu piloti už letos v dubnu uspořádali třídenní stávku, která zasáhla všechny aerolinky ze skupiny Lufthansy. Zrušeno bylo 3 800 letů, stávka postihla 425 000 cestujících a způsobila Lufthanse škody v desítkách milionů eur. Minulý týden uspořádal svaz VC šestihodinovou stávku u nízkonákladových aerolinek Germanwings, což je dceřiná společnost Lufthansy. Protest postihl na 15 000 lidí, zrušeno bylo přes 100 letů a Germanwings odhadly hospodářské škody na více než deset milionů eur.

Německá vláda v reakci na stávky pilotů tento týden oznámila, že ještě letos předloží zákon, který by omezil sílu malých odborových svazů, jejichž členové zastávají v podnicích klíčové pozice. Malá část zaměstnanců by tak už neměla mít možnost ochromit chod celého podniku.