EBRD: Ruské embargo nejvíce zasáhne Litvu

Londýn - Ruské embargo na dovoz potravin může citelně poškodit ekonomiku pobaltských zemí, Norska, Polska a Maďarska. Myslí si to Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), podle které bude nejvíce postiženou zemí pravděpodobně Litva. Embargo se týká zhruba čtyř procent celkového exportu země a zhruba pětiny jejího vývozu do Ruska.

„Může to mít znatelný dopad na export a hrubý domácí produkt tří pobaltských zemí, Norska, Polska a Maďarska, protože jejich vývoz potravin do Ruska má značný podíl na jejich HDP,“ uvedli představitelé banky. Současně ale věří, že dopady embarga budou pouze dočasné.

Moskva zakázala veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU, USA a z několika dalších západních zemí v srpnu. Tímto krokem reagovala na západní sankce uvalené kvůli krizi na Ukrajině na vybrané ruské podniky, činitele a některá odvětví ruské ekonomiky.

Litva už sráží dolů prognózy

Navíc Litevská centrální banka dnes snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 2,9 procenta z dříve předpokládaných 3,4 procenta. Ke zhoršení prognózy podle banky velkou měrou přispělo právě ruské embargo na dovoz potravin. Centrální banka zhoršila i odhad růstu litevské ekonomiky pro příští rok, a to na 3,3 procenta z 3,6 procenta.

EBRD

„Negativní dopad (ruského embarga) nepocítí pouze exportní sektor, ale také hospodářské aktivity orientované na domácí trh. Negativně to ovlivní soukromou spotřebu, investice i trh práce.“ 


EBRD si také myslí, že embargo poškodí i samotné Rusko, kde by v jeho důsledku mohlo tempo růstu spotřebitelských cen zrychlit až o dva procentní body z červencových 7,5 procenta. „Dopad na ruský HDP bude pravděpodobně celkově negativní. Určitý pozitivní vliv by mohla přinést zvýšená domácí produkce potravin,“ dodala banka.

Ruský supermarket
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ilnar Salakhiev
  • EBRD byla založena v roce 1991 a jejím cílem bylo pomáhat bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. V České republice již nějaký čas neinvestuje, protože země podle pravidel EBRD dosáhla dostatečného stupně transformace ekonomiky.