Mládek: Zásobníky plynu jsou plné, ČR je připravena na možná rizika

Praha - Podzemní zásobníky plynu jsou před nadcházející topnou sezonou zcela plné, a to už o měsíc dříve, než je obvyklé. Česká republika je tak připravena na případná rizika, která by konflikt na Ukrajině mohl přinést. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) se sice domnívá, že opakování krize z roku 2009 není pravděpodobné, úplně ho však vyloučit nelze.

„To, že jsou plné zásobníky, znamená výraznou připravenost České republiky na možná rizika,“ prohlásil Mládek. V případě vyhrocení situace by tak bylo možné kromě zásobníků využít i alternativní zdroje přes plynovody Nord stream či Gazela, dodal ministr.

„Zemní plyn je důležitá část energického mixu České republiky a my se musíme starat o to, kolik ho máme připraveného na zimu, protože situace na Ukrajině je dramatická,“ uvedl Mládek. Dodal zároveň, že scénář z roku 2009, kdy do Evropy přestal proudit přes Ukrajinu plyn, se může opakovat. Podle jednatele RWE Gas Storage Lubora Veleby je na tom ale ČR nyní lépe, protože vznikly nové přepravní soustavy a investovalo se od té doby kolem čtyř miliard korun do rozvoje skladovacích kapacit.

Veleba uvedl, že k dřívějšímu naplnění zásobníků, které slouží především k vykrytí spotřeby v chladných zimních měsících a zároveň zvyšují energetickou bezpečnost země, přispěly příznivé ceny v létě i minulá mírná zima, díky níž se nevyčerpalo tolik plynu. Podle mluvčího RWE Martina Chalupského však společnost samozřejmě sledovala, jaká je situace mezi Ruskem a Ukrajinou, a zastavila například plánované opravy na zásobnících nebo omezila činnosti, které nebyly nutné. Mládek v této souvislosti uvedl, že vždy tlačil na to, aby česká plynárenská soustava byla kvůli Ukrajině připravena na možná rizika.

Mládek: Nejsme připraveni na variantu, že plyn nepůjde přes Rusko vůbec

Ministr dále připomněl, že kdyby Rusko měsíc neexportovalo plyn, nepředstavovalo by to žádná omezení. Pokud by ale tato situace trvala půl roku, plyn by mohly odebírat v podstatě jen domácnosti. „Jsme připraveni na variantu, že nepůjde plyn přes Ukrajinu, ale nejsme připraveni na variantu, že nepůjde plyn z Ruska vůbec ani těmi alternativními přepravními cestami,“ upozornil.

Podle zástupců RWE je nyní zcela naplněno všech šest podzemních zásobníků, jež společnost v ČR provozuje. Na území republiky je tak nyní k dispozici objem zemního plynu rovnající se 40 procentům celkové roční spotřeby. RWE provozuje 92 procent z celkové tuzemské skladovací kapacity a v jejích zásobnících je 2,7 miliardy metrů krychlových zemního plynu.

Video Česko se chystá na možné přerušení dodávek zemního plynu z Ruska
video

Česko se chystá na možné přerušení dodávek zemního plynu z Ruska