Poslanci rozhodli: Cigarety zdraží, zelená nafta se zachová

Praha Sněmovna znovu kývla na vyšší spotřební daň z cigaret a tabákových výrobků. Krabička tak může zdražit o tři až čtyři koruny. Předlohu poslancům vrátil Senát. Ve sněmovně také prošel návrh senátorů zachovat vratku části spotřební daně z nafty pro zemědělce, tzv. zelené nafty. Změny teď poputují k podpisu prezidentem.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: GUILLAUME HORCAJUELO

„Tabákovou“ novelu, do které byla včleněna i zelená nafta, prosadila vládní koalice spolu s komunisty. ODS byla proti a TOP 09 a Úsvit se hlasování zdržely. Důvodem jejich postupu byl mimo jiné způsob prosazení daňových změn, který vláda původně navrhla ve dvou novelách.

Poslanci nejprve v rámci novely o zelené naftě schválili snížení spotřební daně na pohonné hmoty, po dvou dnech rozhodnutí změnili. Pravice kvůli tomu hrozila ústavní stížností. Senát pak obě daňové změny spojil.

„My tento krok chápeme jako zjevnou reakci Senátu na nebezpečí ústavní stížnosti,“ uvedl k postupu horní komory předseda ODS Petr Fiala. Podle něj se senátoři ze sociální demokracie snaží zachránit poslance sociální demokracie, kteří hlasovali „protiústavně“. 

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek označil souhlas vlády s propojením obou novel za „učebnicový příklad nekonzistentnosti a nekompetentnosti předsedy vlády a ministra financí“. Ve shodě s předsedou poslanců ODS Zbyňkem Stanjurou připomněl, že premiér ještě na jaře obhajoval nutnost přijmout obě daňové změny odděleně. Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák se proti této kritice ohradil. Poznamenal, že důvodem oddělení daňových úprav byla potřeba schválit zvýšení daně na tabák do konce září.

Kdyby parlament přistoupit k vyšší dani později, zdražily by cigarety více

Sazba daně u tabákových výrobků se zvyšuje v reakci na slabší kurz koruny, kvůli kterému neplní ČR sazby stanovené EU. Ty jsou totiž uváděny v eurech. Pokud by novela nezačala platit do 30. září, musela by vláda navrhnout ještě vyšší zdanění, protože by vycházela z kurzu koruny, který už ovlivnily loňské listopadové intervence České národní banky. Krabička by pak mohla zdražit až o sedm korun. Ministerstvo financí se obává, že by poté kuřáci kupovali cigarety více na černém trhu a stát by přišel o peníze.

Zelená nafta přestala čerpat podporu ke konci loňského roku, obnovena má být se zpětnou platností i pro letošní rok. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě. Zemědělcům se bude vracet část spotřební daně, a letos by tak mohli získat zpět asi 1,3 miliardy korun, tedy zhruba stejně jako loni.