USA přitvrzují. Nové sankce zasáhnou Sberbank, Gazprom nebo Lukoil

Washington - Spojené státy zpřísnily protiruské sankce. Vztahují se na finanční sektor, ropný a zbrojní průmysl. Nové hospodářské restrikce se dotknou i největší ruské banky Sberbank, Gazpromu či Lukoilu. Podobná opatření přijala už během dne Evropská unie. Podle šéfa ruské diplomacie poškodí sankce mírový proces na Ukrajině. Moskva už chystá odvetné kroky. Šéf Kremlu ale oznámil, že posvětí jen takové restrikce, které prospějí ruské ekonomice.

Video Horizont ČT24 k rozšíření sankcí proti Rusku
video

Horizont ČT24 k rozšíření sankcí proti Rusku

Horizont ČT24 k rozšíření sankcí proti Rusku

Horizont 12.9.2014

Ekonomika ČT24 k dopadům nových sankcí

Analytik Votápek: Sankce jsou v Rusku stále málo citelné

Evropská unie spustila nové protiruské sankce

Západ uvalil na Rusko nové sankce, české firmy se bojí odvety

„Vzhledem k přímé ruské vojenské intervenci a do očí bijící snaze destabilizovat Ukrajinu jsme dnes prohloubili naše sankce proti Rusku ve shodě s našimi evropskými spojenci,“ řekl americký ministr financí Jacob Lew. „Tyto kroky podtrhují pokračující odhodlání mezinárodního společenství zasáhnout proti ruské agresi,“ dodal.

Americké ministerstvo financí oznámilo, že nová omezení se týkají ruského strojírenského a zbrojního konglomerátu Rostec. Washington kromě toho zablokoval aktiva pěti ruským státem vlastněným zbrojním a technologickým podnikům: Vědeckovýzkumného ústavu přesného strojírenství V. V. Tichomirova, Mytiščského strojírenského závodu, Strojírenského závodu M. I. Kalinina, státního výrobce zbraní a střeliva Almaz-Antej a Dolgoprudného vědeckovýrobního podniku.

Nová vlna restrikcí zasáhne i Gazprom

Sankce namířené proti ropnému odvětví mají zasáhnout aktivity pěti ruských energetických podniků, konkrétně průzkum a těžbu v ruských hlubinných vodách, v pobřežních arktických vodách a jejich projekty týkající se ropy a plynu z břidličných hornin. Těmito podniky jsou Gazprom, Gazprom Něfť, Lukoil, Surgutněftěgaz a Rosněfť.
  
Sankce mají citelně zasáhnout i bankovní sektor, protože nyní zahrnují už celkem šest ruských bank včetně ruského největšího bankovního domu Sberbank. Americké společnosti ani jednotlivci bance Sberbank nesmějí poskytovat úvěry s delší než 30denní splatností. Dosavadní americké restrikce se vztahovaly na pětici bank bez Sberbank, přičemž tyto banky narážely na omezení u úvěrů s dobou splatnosti delší než 90 dní. Američtí jednotlivci ani podniky nesmějí nově obchodovat s dluhopisy s více než 90denní dobou splatnosti, které nově vydají Gazprom Nefť a Transněfť.
  
USA také zakázaly vývoz jakýchkoli zařízení, která by ruským ropným společnostem, jako jsou Gazprom či Lukoil, mohla sloužit při vyhledávání dalších zdrojů ropy, zejména v Arktidě.

Seznam ruských firem, kterých se dotknou nové americké sankce:

 • Almaz-Antej - státní výrobce zbraní a střeliva
 • Dolgoprudný vědeckovýrobní podnik - strojírenský podnik zaměřující se na protiletadlové raketové systémy
 • Gazprom - plynárenský koncern
 • Gazprombank - finanční ústav
 • Gazprom Něfť - ropný koncern
 • Lukoil - ropný koncern
 • Moskevská banka - finanční ústav
 • Mytiščský strojírenský závod - podnik vyrábějící protiletadlové raketové systémy
 • Novatek - plynárenská společnost
 • Rosněfť - ropný koncern
 • Rostec - strojírenský a zbrojní konglomerát
 • Ruská zemědělská banka - finanční ústav
 • Sberbank - největší ruský finanční ústav
 • Strojírenský závod M. I. Kalinina - specializuje se na výrobu protiletadlových raketových systémů
 • Surgutněftěgaz - ropný koncern
 • Trasněft - ropný koncern
 • Vědeckovýzkumný ústav přesného strojírenství V. V. Tichomirova - strojírenský podnik zabývající se výrobou radarových systémů a mobilních systémů protivzdušné obrany
 • Vněšekonombank - finanční ústavVTB banka - finanční ústav

Zdroj: Ministerstvo financí USA


Unie přitvrdila jako první

Rusko ode dneška čelí zpřísněným sankcím i ze strany Evropské unie. Nové postihy mají zkomplikovat ropným firmám přístup na evropské finanční trhy a omezit vývoz některých druhů zboží. Míří také na nejvyšší vládní prominenty, včetně politiků Žirinovského nebo Lebeděva. Ode dneška mají zakázaný vstup na území osmadvacítky.

Unijní i americké sankce se možná brzy zmírní – pokud bude na Ukrajině platit příměří. Podle nejmenovaného vysokého představitele americké administrativy, kterého cituje agentura Reuters, Spojené státy protiruské sankce přestanou uplatňovat ve chvíli, kdy Moskva splní určité podmínky. Patří mezi ně například stažení ruských vojáků z Ukrajiny a ustavení nárazníkové zóny u ukrajinsko-ruských hranic.