Státních dluhopisů se lidé nezbavují, podobný výnos je dnes téměř nemožný

Praha - O předčasné splacení státních dluhopisů požádalo pouze 29 lidí. Ministerstvo financí jim dohromady vyplatilo více než 26 milionů korun. Celkem stát dluží lidem přes 80 miliard korun. Investice do státních dluhopisů patří mezi nejbezpečnější. Odpovídá tomu i menší zhodnocení, které se s předčasným vyplacením ještě snižuje. „Ten, kdo dnes vystupuje, získává jen minimální výnos,“ upozornil makléř společnosti Conseq David Kufa.

„V principu to asi budou lidé, kteří potřebují likviditu,“ vysvětlil Kufa motivaci těch, kteří si své dluhopisy nechali proplatit. „Zhodnocení této historické emise je velice výhodné,“ poukázal Kufa na to, že u novějších emisí je zhodnocení mnohem menší. „Konzervativní investor často ani nemá jinou možnost než investovat do státu,“ dodal Kufa, proč je i přes nižší zhodnocení o dluhopisy stále zájem.

Ten, kdo investoval deset tisíc, za pět let vydělá zhruba 920 korun. Přitom platí, že úroková sazba se v průběhu let zvyšuje. Zatímco po prvním roce je to čtvrt procenta, po pátém šest procent. Proto se lidem nevyplatí nechat si dluhopisy předčasně vyplatit.

Dluhopisy jsou určené pro české občany, ale i pro cizince. Obecně platí, že víc takto investovali muži než ženy - v poměru 55 ku 45 procentům. Průměrný věk držitele státních dluhopisů se blíží šedesátce. Koupit si dluhopisy mohou i občanská sdružení nebo nadace. Tuto možnost využívají i některé kraje a města. Zpočátku měli Češi o státní dluhopisy velký zájem. Jen v loňské vánoční emisi jich nakoupili za 21 miliard korun. Letos už ale byli zdrženlivější. Na jaře si objednali dluhopisy za 1,5 miliardy. Hlavním důvodem bylo nižší úročení. Největší zájem byl během poslední emise o pětileté reinvestiční dluhopisy.