Dodávky ruského plynu na Slovensko výrazněji klesly

Bratislava - Pokles dodávek ruského plynu na Slovensko se dnes prohloubil. Slovenské plynárny SPP oznámily, že zaznamenaly téměř čtvrtinový výpadek v dodávkách suroviny; v uplynulých dnech firma přitom dostávala proti očekávanému objemu o deset procent zemního plynu méně. Ve srovnání s minulým týdnem klesl také objem plynu ve slovenském tranzitním plynovodu, kterým surovina proudí dál do západní Evropy.

Snižování dodávek ruského plynu na Slovensko začalo minulý týden ve středu. „Naše společnost ujišťuje, že na zákazníky SPP tato situace nemá žádný vliv. I po zmiňovaném snížení dodávek z Ruska SPP dokáže pokrýt denní spotřebu všech zákazníků na Slovensku,“ sdělil mluvčí plynáren Peter Bednár.

Společnost SPP je největším prodejcem plynu na Slovensku. Provozovatel slovenského tranzitního plynovodu Eustream na svém webu uvedl, že v pondělí bylo na ukrajinsko-slovenské hranici dodáno necelých 50 milionů metrů krychlových plynu. To je o téměř pětinu méně než před týdnem. V dalších dnech by měl objem dodávek plynu z východu na Slovensko podle zveřejněných údajů dále klesat a dosáhnout nového minima zhruba 34 milionů metrů krychlových denně.

Slovensko může odebírat plyn také z České republiky a Rakouska. Zpětným tokem z obou zemí dokáže pokrýt celou svou spotřebu suroviny, která byla loni vyšší než pět miliard metrů krychlových. Slovensko v uplynulých měsících také doplňovalo zemní plyn do podzemních zásobníků. Podle původních plánů SPP měly být zásobníky naplněny v nejbližších dnech.

Video Kajtman: Buď plyn odebírá někdo na Ukrajině, nebo Rusko skutečně začalo omezovat dodávky
video

Kajtman: Buď plyn odebírá někdo na Ukrajině, nebo Rusko skutečně začalo omezovat dodávky

Snížení dodávek zaznamenalo v uplynulých dnech i Polsko. Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom výpadky dodávek zatím podrobněji nevysvětlil; dnes uvedl, že poptávku svých evropských partnerů po plynu plně uspokojuje. Česká republika celkový pokles dodávek z Ruska v minulých dnech neregistrovala.