Třetí sazba DPH za dveřmi, živnostníkům se omezí paušály

Praha Novela o daních z příjmů je ve třetím čtení - odhlasovali to poslanci. Návrh upravuje daňovou slevu na děti, vrací slevu pracujícím důchodcům nebo omezuje paušály pro živnostníky. Zákonodárci do závěrečné fáze schvalování poslali taky novelu zavádějící třetí, desetiprocentní sazbu DPH. Díky ní by se měly snížit ceny některých léků, knih nebo nenahraditelné dětské výživy. Opozice kroky vlády kritizuje.

Od nové sazby si kabinet Bohuslava Sobotky slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele. Nižším zdaněním kojenecké výživy a potravin pro malé děti chce podpořit rodiny s dětmi. Ovšem v případě knih se nebude nová sazba vztahovat na publikace, kde by reklama přesahovala 50 procent plochy.

Například exministr financí a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v úterní rozpravě obvinil vládní strany z pokrytectví. Zavedení nové sazby označil za nesmysl. Poukázal na to, že v minulosti kritizovaly zvýšení sazeb DPH, které prosadila bývalá Nečasova vláda, ale sazby je ponechávají v oné kritizované výši. „Vy ty peníze chcete, abyste je utratili,“ řekl na adresu vlády s tím, že kabinet o tyto peníze nesníží strukturální deficit. 

Zavedení třetí sazby DPH podle ekonomů zkomplikuje daňový systém

„Z praktického hlediska zvýšení počtu sazeb bude pro plátce znamenat větší komplikaci související se zařazením vybraných položek do správné sazby. Očekávání, že se snížená sazba DPH projeví v cenách pro konečného spotřebitele, je podle mého názoru nejisté a zcela jistě nepůjde o promítnutí v plném rozsahu,“ myslí si partner v KPMG Petr Toman.

Podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy skutečný dopad na spotřebitele je diskutabilní: „Podle jedné ekonomické teorie fakticky zlevní vlastně jen léky, protože jejich ceny jsou regulovány. Podle jiné zase zlevní jen knihkupci. Také třeba nemusí zlevnit vůbec nic, jak se v praxi už párkrát ukázalo.“ Navíc provoz státu je podle něj levnější při dvou než při třech sazbách. „Z toho všeho mi vychází, že skutečná motivace k danému kroku je výsostně politická, nikoli ekonomická,“ doplnil.


Babiš: Ideální by byla jedna sazba DPH

Naopak ministr financí Andrej Babiš (ANO) Kalouskovo obvinění odmítl. Na místo toho zdůraznil úspory, které prosazuje. Připustil, že by jedna sazba byla ideální, tři sazby podle něj ideální nejsou. Řekl, že pokud se mu podaří dát do pořádku finanční a celní správu, aby lépe vybíraly příjmy státu, měly by být cílem dvě sazby DPH. Konkrétně deseti- a dvacetiprocentní.

Naproti tomu předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura varoval, že nová sazba bude znamenat statisícové náklady pro podnikatele za úpravu účetního softwaru. Návrh naopak hájil předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Připomněl pravici zavedení superhrubé mzdy, kvůli které také podle něj museli podnikatelé měnit svůj software: „Jestli chcete kritizovat, tak se také podívejte do vlastních řad, co jste dělali vy.“

Video Třetí sazba DPH za dveřmi, živnostníkům se omezí paušály
video

Třetí sazba DPH za dveřmi, živnostníkům se omezí paušály

Předseda klubu hnutí Úsvit Radim Fiala prohlásil, že Úsvit obecně nepodporuje třetí sazbu, ať je jakákoli, protože zvyšuje administrativu. Řekl však, že Úsvit tento zákon podpoří; sice je to podle něj nepromyšlený krok, ale zato sociální.

Do nižší sazby i potraviny?

TOP 09 už včera ve sněmovně navrhla, aby vláda do nižší, 10procentní sazby DPH, přesunula kromě léků a knih třeba i potraviny, nealkoholické nápoje nebo zdravotnické pomůcky. O potravinách se přitom podobně vyjádřil i sám premiér. „Počítáme s tím, že pokud by se v budoucnu podařila opatření, která připravuje vláda u výběru DPH, tak zejména u potravin bychom rádi koaličně jednali o tom, že by se daň také snížila,“ dodal.

Novela také ruší sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta od roku 2016. Důvodem je podle vlády snaha zabránit zvýšení daně na potraviny a další sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 procentního bodu.

Peníze
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: iStock/catherinka

Veterinární léčiva by mohla do desetiprocentní sazby patřit také, myslí si poslanec Josef Uhlík (KDU-ČSL). Poukazuje na to, že i když tato léčiva obsahují stejné účinné látky jako léky pro lidi, jsou zatížena sazbou 21 procent. Chovatelé by tak podle něj mohli dávat přednost nákupu levnějších léčiv v běžných lékárnách, přitom prý nelze zaručit bezpečnost lidských léčiv použitých na zvířatech.

Bývalý šéf státní kasy Kalousek navrhl převést do nové sazby všechny položky ze současné snížené patnáctiprocentní sazby, která by tak podle něj zůstala prázdná. Zdůvodnil to úvahou, že jsou lepší dvě sazby než tři a jedna sazba lepší než dvě.

ODS: Ať zůstanou dvě sazby – 10 a 21 procent

Předseda ODS Petr Fiala měl dva návrhy. První z nich snižuje sazby DPH o jeden bod na dřívějších 14 a 20 procent. Druhý návrh ruší 15procentní sazbu. Zůstaly by tak jen dvě sazby: nová desetiprocentní a současná 21procentní. Také poslanec KSČM Jiří Dolejš navrhl, aby se současná 15procentní sazba vrátila na úroveň deseti procent, kde byla do konce roku 2011, než ji zvýšila tehdejší vláda Petra Nečase.

Karel Rais (ANO) představil návrh, který se týká vracení DPH u vozidel pro invalidy. Navrhuje v zákoně místo termínu „osobní automobil“ použít slova „motorové vozidlo“, aby se tato výhoda vztahovala i na speciální vozítka konstruovaná přímo pro postižené. Napravil by se tak podle něj současný stav, kdy se vztahuje pouze na osobní auta upravená pro potřeby invalidů.

Další kroky sněmovny

Poslanci poslali do třetího čtení také rozsáhlou novelu zákona o daních z příjmů, která zejména zvyšuje daňovou slevu na druhé a třetí dítě. Předloha také navrací daňovou slevu pracujícím a podnikajícím důchodcům

Návrh také omezuje výdajové paušály živnostníků na dva miliony korun. Týká se to paušálů ve výši 60 i 80 procent. Nadále budou moci podnikatelé využívat slevu na poplatníka, naopak jim nebude znovu zavedena sleva na manželku a děti.

Předseda ODS Petr Fiala přitom omezení výdajových paušálů pro živnostníky označil za naprosto nepřijatelné. Poukázal na to, že tento nástroj jim i státu významně zjednodušuje administrativu a šetří jim výdaje na účetnictví. Omezení paušálů označil za útok státu na živnostníky. Předložil proto pozměňovací návrh, který z vládní předlohy omezení paušálů vypouští.