Kalousek: Babiš marnotratně utrácí peníze, které vytáhne lidem z kapes

Praha - „Vláda nepoužívá od lidí vybrané peníze na to, aby konsolidovala veřejné finance, ale aby marnotratně vyhazovala,“ kritizoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) současné ministerstvo financí, které v těchto dnech připravuje poslední upřesnění státního rozpočtu. Kalousek je přesvědčen, že Andrejem Babišem (ANO) navrhované změny zdanění nepovedou ke snížení, ale ke zvýšení daňového zatížení. Rozpočet chce vláda podle premiéra Bohuslava Sobotky schválit v pondělí. Ministerstvo financí počítá se schodkem 100 miliard korun. Výdaje by měly činit 1122,8 miliardy.

Miroslav Kalousek uvedl příklad truhláře, jehož žena je v domácnosti se dvěma dětmi, a on vydělává 40 000 korun měsíčně. Ten dostane díky v současnosti schvalovaným slevám na děti 200 korun. Naopak podle platného zákona, který ještě není v účinnosti, by podle Kalouska zaplatil na daních o 1 700 korun méně. „To znamená, že mu Babiš 1 500 korun bere,“ řekl Kalousek.

Úleva na daních podle Kalouska měla přijít jako odměna po krizi. „My budeme všichni dál platit. Já bych ještě mlčel, kdyby se to využívalo ke snížení deficitu,“ řekl poslanec. „To by si ale ministři nemohli od pana Babiše odnášet dárečky v hodnotě 16 miliard,“ postěžoval si Kalousek. „Ty peníze se vyhazují z okna, místo aby se použily ke snížení deficitu,“ uzavřel.

Video Kalousek: Peníze, které vytáhne lidem z kapes, Babiš marnotratně utrácí
video

Kalousek: Peníze, které vytáhne lidem z kapes, Babiš marnotratně utrácí

Babiš je s podobou rozpočtu spokojen

„S žádnými výraznými změnami už nepočítám,“ uvedl ve středu ministr financí Andrej Babiš s tím, že zákon o rozpočtu počítá se 112 miliardami, zatímco současný návrh by neměl překročit 96 miliard. „Myslím si, že se nám povedlo navýšit platy státních zaměstnanců i důchody, uvolnit investice a dát daňové úlevy, jaké jsme slíbili. A ten rozpočet udržíme, protože základem je snižování zadluženosti státu,“ věří návrhu rozpočtu Babiš.

Také zaměstnavatelé a odbory ve středu na setkání tripartity návrh státního rozpočtu podpořili. Ocenili mimo jiné udržení stomiliardového schodku, podporu investic i navýšení mezd státních zaměstnanců. Odbory by ale chtěly, aby vláda v rozpočtu počítala s možnými dopady protiruských sankcí.


Babiš mohl svým kolegům slíbit miliardy navíc i proto, že už letošní rozpočet zatím vypadá mnohem lépe, než stát čekal. Zatímco loni byl za prvních osm měsíců schodek 36 miliard, letos je to o 21 miliard méně. Podle Babiše jde o důsledek lepšího výběru daní. Sobotkovu týmu navíc pomáhá i fakt, že roste ekonomika a lidé jsou tak ochotní více utrácet.

Nejvíce si polepšilo školství a státní zaměstnanci

Ministr financí během léta vyjednával o dodatečných penězích, které by mohl v příštím roce jednotlivým resortům poskytnout ze státního rozpočtu: Nejvíce tak získalo ministerstvo školství, a to celé čtyři miliardy, i když samotný ministr Marcel Chládek původně přicházel s ambicióznějším návrhem. Více než tři miliardy si nad plán připíše šéfka resortu práce Michaela Marksová. O dvě miliardy bohatší pak budou například ministerstva vnitra nebo kultury. Zatímco policistům a hasičům hodlá vláda příští rok přidat pět procent, učitelé a další zaměstnanci státu si mají polepšit o tři a půl procenta.