Rubl oslabuje: Poprvé v historii prolomil hranici 40 rublů za dolar

Moskva – Rubl dnes poprvé v historii prolomil hranici 40 rublů za dolar, uvedla agentura Interfax. Ruská měna je pod tlakem už několik měsíců: důvodem je pokles cen ropy, sankce uvalené na Rusko kvůli situaci na Ukrajině i vysoká poptávka po dolarech ze strany ruských firem, které nemají přístup na zahraniční kapitálové trhy.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

Analytici upozorňují, že rubl klesl na rekordní minimum druhou seanci za sebou a testuje úroveň, při které centrální banka přistupuje k intervencím. K oslabení rublu výrazně přispívá pokles cen ropy, která je teď nejlevnější za dva roky.  

Příjmy z prodeje ropy a zemního plynu přitom tvoří zhruba polovinu příjmů ruského rozpočtu. „Pokles cen ropy pod 92 dolarů za barel není možné ignorovat,“ uvedl ekonom ING Dmitrij Polevoj. „Tlak na rubl bude tento týden pokračovat.“

V minulém čtvrtletí klesl rubl vůči dolaru o 14 procent. Dnes se těsně po otevření ruská měna prodávala v rozmezí 39,99 až 40,025 rublu za dolar.  

Video Ruská ekonomika má problémy
video

Ruská ekonomika má problémy

„Situace na východě Ukrajiny, zvláště blízko doněckého letiště, se v minulých dnech prudce zhoršila, což vedlo k obnovení diskuse o dalších sankcích Evropské unie,“ citovala agentura Bloomberg vyjádření analytiků Sberbank.  

Ruské akcie však dopoledne převážně posilovaly a indexy RTS a MICEX si připsaly více než jedno procento. Přispělo k tomu oživení zájmu investorů na globálních trzích o rizikovější investice. Z hlavních firem akcie Sberbak a plynárenské skupiny Gazprom zpevnily o více než procento.