Razítko nad osudem pošty? Sobotka doporučuje vlastní bankovní licenci

Praha – Jak zabránit rušení poboček České pošty či její nucené privatizaci? Řešení našponovaného rozpočtu tkví podle premiéra Bohuslava Sobotky ve vzniku Státní poštovní banky. Ta by propříště nemusela bankovní služby pouze zprostředkovávat, ale přímo poskytovat. Šéf vlády si od plánu slibuje udržet její ziskové hospodaření. Už příští rok totiž Česká pošta bude postrádat 600 milionů korun.

Doteď podobné aktivity fungovaly na bázi přeprodávání produktů banky ČSOB pod značkou Poštovní spořitelna. Do teď pošta ze služeb poskytovaných pro jinou banku inkasovala jednu a půl miliardy korun ročně. Nově by vše mohlo fungovat s vlastní licencí. Ta podle mínění Sobotky pomůže zvednout poštu z rozpočtové tísně – a hlavně zabrání rušení stovek poboček. „Důležitý argument pro zavedení je fakt, že pošta má zaměstnance, kteří byli proškoleni právě proto, aby prodávali finanční služby pro nájemce České pošty,“ tvrdí šéf vlády.

S vlastním smírným řešení přispěchal Sobotka poté, co se nad osudem pošty neshodli ministři vnitra a financí. Jeden vidí buducnost podniku stále v rukou státu, druhý vážně uvažuje o transformaci na akciovou společnost. Celý spor přitom spočívá v míře, jakou je jeden či druhý ochoten sanovat rozpočet pošty ze státní kasy.

Ministr financí Andrej Babiš zatím nesouhlasí s tím, aby pošta dostala z rozpočtu peníze za služby, které poskytne státu. Podle šéfa vnitra Milana Chovance ale bez těchto peněz pošta zisk neudrží.


Video Premiér uvažuje o zřízení poštovní banky
video

Premiér uvažuje o zřízení poštovní banky

Rozlousknout oříšek, zda vznikne poštovní banka, nebo se budou hledat jiné zdroje, chce vláda do dvou měsíců. Pošta se přitom novému úkolu nebrání. „Chci předložit variantu zhodnocenou ze všech hledisek, abych zodpovědně jako manažer mohl říct, zda tato cesta je nejlepší a tou se vydáme,“ tvrdí generální ředitel České pošty Martin Elkán.

Ve hře jsou i jiné zdroje. Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní prověřuje 300 míst, kde jsou úřady práce v komerčním nájmu. Místo toho by se mohli přestěhovat do volných prostor pošt a platit místo soukromé osobě za pronájem poště.

Marta Selicharová, mluvčí České pošty:

„Připravujeme soutěž na nezávislý subjekt, který by měl posoudit, která varianta by byla výhodnější pro stát i poštu. Tedy česká pošta jako samostatná banka, nebo uzavřená smlouva o partnerství s jinou bankou. Tento model se připraví a měl by fungovat od doby, kdy skončí kontrakt s ČSOB. V současné době ale nelze předjímat, zda to bude samostatná banka, či budeme mít smlouvu s jinou bankou.“


Razítka na vlastní značku banky by mohly úřednice začít rozdávat už od roku 2017, kdy vyprší termín exkluzivní smlouvy na dodávky bankovních služeb. Česká pošta provozuje asi 3 250 poboček. Loni vykázala zisk 305 milionů korun, výnosy ale klesly o půl miliardy na 19,5 miliardy Kč. Firmě klesají výnosy z klasického doručování a snaží se je nahradit jinými činnostmi.