Změny v exekucích: spoření na důchod nebo oděvy mají být nedotknutelné

Praha – Už za pár dní bude sněmovna posuzovat hned několik návrhů, které mají vykonavatelům exekucí stanovit přesné mantinely – třeba v případech, kdy se zadluží jeden z manželů bez vědomí toho druhého nebo když relativně malý dluh způsobí ztrátu bydlení. Jen v loňském roce bylo zahájeno 714 000 exekucí.

Novela zákona má řešit například situaci, kdy se exekuce přenáší v manželském páru z jednoho na druhého. Nově by mělo být zákonem jasně stanoveno, že exekutor musí zjistit, zda druhý z manželů o půjčce věděl. Pokud ne, měla by se exekuce dotknout jen poloviny majetku, potvrdil České televizi náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán.

Nad návrhem panuje shoda. Další ustanovení, které vyjmenovává věci vyloučené z exekuce, ale tak jasnou podporu nemá. Nálepku exekučně zabaveno by podle něj nemělo dostat vybavení domácnosti jako postel, stůl či pračka, oděvy, hračky nebo třeba snubní prsten.

„Nechceme, aby se zabavovalo obvyklé vybavení domácnosti, do kterého dnes patří lednička nebo pračka, protože jsou to věci, které slouží k hygieně,“ argumentuje poslanec ČSSD Jeroným Tejc. „To nedává smysl, když řeknu, že nezabavím troubu nebo kuchyň. Co když ta půjčka byla na troubu nebo kuchyň, proč bych ji pak nemohl zabavit?“ ptá se jeho opoziční rival Marek Benda (ODS).

Malé dluhy už nemají ohrozit byt nebo dům

Novinky se mají týkat i nemovitostí – podle předlohy už nebude možné uvalit exekuci do 50 000 na byt nebo dům, kde má dlužník trvalý pobyt. Cílem je zabránit případům, kdy lidé přišli o střechu nad hlavou kvůli banálním dluhům v řádu tisíců korun. Jak ovšem upozorňuje Jeroným Tejc, pravidlo má jednu podstatnou výjimku – nesmí se jednat o dluhy, které vznikly z trestných činů nebo z výživného.

Podobně to má fungovat i při obstavení účtů. Pokud jich má dlužník víc a na jednom z nich je dostatek peněz, má se místo všech obstavit pouze tento jeden účet.

Video Události: Poslanci projednají změnu exekučního řádu
video

Události: Poslanci projednají změnu exekučního řádu

Události: Poslanci projednají změnu exekučního řádu

07.10.2014 U

Okamura: Tato vláda nebyla schopná sestavit jeden komplexní zákon o exekutorech

K tzv. primárním způsobům, jak uhradit dluhy, patří kromě srážky ze mzdy a obstavení účtů i důchodové spoření. Exekutoři a insolvenční správci tuto cestu v současnosti využívají. „Bylo by dobře, kdyby se posílila jistota a důvěra občanů v penzijní spoření tím, že bychom ho vyloučili z exekucí,“ myslí si premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Samotní exekutoři to ale vidí jinak. „Je to způsob, který je pro dlužníka přijatelnější a méně invazivní než prodej nemovitosti,“ sdělila mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová. „Exekuce má být vedena rychle a účelně,“ poukázal prezident Exekutorské komory David Koncz, který rovněž nesouhlasí s omezením exekuce na důchodové spoření. „Exekutoři by místo toho museli přistoupit k prodeji movitého majetku nebo nemovitosti,“ potvrdil Koncz.

Vedle poslanců připravuje změny i ministerstvo spravedlnosti – velkou novelu chce představit do konce října. Její součástí má být i jasný popis průběhu exekuce včetně povinného natáčení všech exekucí, u nichž dochází k zabavení majetku.

Okamura: Nejlepší by byla komplexní novela, situaci je ale třeba řešit hned

„Tato vláda nebyla schopná sestavit jeden komplexní zákon o exekutorech, proto se snažíme pomoci lidem jednotlivými dílčími novelami,“ uvedl předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. „Dluhy se platit mají, ale současný systém je nastaven tak, že se lidé ocitají ve složité životní situaci,“ dodal.

Exekuce mimo jiné ovlivňují počet těch, kdo balancují na prahu nouze. V tuzemsku je chudobou ohroženo až 1,5 milionu lidí – nejčastěji se jedná o neúplné rodiny, seniory a dlouhodobě nezaměstnané. Brusel nyní vyzývá členské země, aby se situací zabývaly a životní minimum přiblížily průměrným platům. „Cílem projektu je dosáhnout toho, aby lidé dostávali dávky v průměru ve výši 60 % průměrné mzdy v každé členské zemi,“ přiblížila Dagmar Kocmánková, koordinátorka projektu European Minimum Income Network. Pro srovnání, v Česku je životní minimum na pouhých 15 % průměrného platu.

KDO JE OHROŽENÝ CHUDOBOU?
(příjmy v Kč/měsíc)

  • jednotlivec – 9 860
  • pár – 14 500
  • rodič s jedním dítětem – 12 600
  • rodiče se dvěma dětmi – 22 300

Podle dat z roku 2012 žilo nejvíc takových lidí v Ústeckém kraji (16 %) a v Moravskoslezském kraji (14,7 %). Na opačném pólu byla Praha a Plzeňský kraj (6 %).

POČET OBYVATEL OHROŽENÝCH CHUDOBOU

  • Česko 10 %
  • Rumunsko 25 %
  • Bulharsko 50 %