Rychetský chce zamezit uměle vyvolaným insolvencím

Praha – Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský chce změnu právní úpravy insolvenčního řízení, a to zejména kvůli uměle vyvolaným insolvencím. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Soudy by měly prověřovat, kdo návrh podal a údajný dlužník by pak měl dostat alespoň krátkou lhůtu k obraně, než se jeho jméno objeví v insolvenčním rejstříku. Na konkrétní případy mají prý také lépe dohlížet státní zástupci a policisté.

Insolvence označil Rychetský za největší problém české legislativy. Současný stav podle něj neprospívá ani ekonomice, ani věřitelům, ani dobrému jménu justice. Systém se totiž těžko vypořádává s falešnými návrhy a pokusy o zneužití insolvencí.

  • Pavel Rychetský v OVM: „Insolvenční dlužník, ten na koho je podán návrh, nemá možnost se k němu vůbec vyjádřit dopředu, to znamená dřív, než spadne do insolvence, dřív, než spadne do rejstříku, než je mu zcela zablokován majetek.“

I když se později podaří insolvenci zvrátit a prokázat, že nárok je smyšlený, firma už může být prakticky zlikvidovaná. V případě, kdy insolvenci navrhuje evidentní bílý kůň, prokazatelně nastrčená osoba, třeba bezdomovec nebo fingovaná firma, by prý měla zakročit policie. „Je to jasně jedna z forem závažného trestného činu podvodu,“ uvedl Rychetský.

Insolvenční soudy navíc podle předsedy Ústavní soudu rozhodují nejednotně a nepředvídatelně, nepředstavují tak právní jistotu a stabilitu. „Ta insolvenční řízení trvají léta a skutečně působí jako samostatný způsob likvidace. Ale že tam je vědomá protizákonná činnost ze strany soudců, to si vůbec netroufám říct,“ řekl Rychetský.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce