Alibaba a 400 miliard: Nejbohatším Číňanem je Jack Ma

Peking - Šéf a spoluzakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Group Jack Ma se stal nejbohatším člověkem v Číně. Podle časopisu Forbes mu výše majetku po zářijovém úspěšném vstupu Alibaby na americkou burzu stoupla na 19,5 miliardy dolarů (424,6 miliardy Kč). Je to skoro trojnásobek proti loňsku.

Celkově má Čína mnohem víc dolarových miliardářů než před rokem, přestože růst druhé největší světlové ekonomiky zpomaluje. Forbes jich ve svém nejnovějším žebříčku napočítal 242, o 74 víc než v předešlém hodnocení. 

Padesátiletý Ma se do čela žebříčku dostal poprvé. Z prvního místa tak sesadil šéfa konglomerátu Wanda, multimiliardáře Wang Ťien-lina, který skončil na čtvrtém místě. Druhou příčku obsadil Robin Li z internetové společnosti Baidu, která platí za čínský Google. Na třetím místě skončil Ma Chua-tcheng, šéf největší čínské internetové společnosti Tencent, která je mateřskou firmou nejoblíbenější čínské služby pro zasílání zpráv WeChat.

Bývalý učitel angličtiny Jack Ma založil Alibabu před 15 lety. Hodnota firmy se nyní odhaduje na více než 240 miliard dolarů. Forbes loni odhadoval výši Jackova majetku na 7,1 miliardy dolarů, což pro něj znamenalo osmou příčku.