Vláda se chystá přelít miliardy do rozpočtu z Budvaru a Lesů ČR

Praha - Vláda v pondělí projedná návrh, který má umožnit v letošním roce státu získat ze státního podniku Lesy České republiky (LČR) a národního podniku Budějovický Budvar více než sedm miliard korun. Miliarda půjde na podporu dotačních programů v zemědělství, zbytek si rozdělí další ministerstva. Z Lesů plynuly miliardy do rozpočtu už loni, u Budvaru je to novinka. Novela zákona, kterou loni v červenci podepsal prezident Miloš Zeman, umožňuje státu čerpat peníze státních firem do svého rozpočtu.

Budějovický Budvar zvýšil loni meziročně zisk o více než 46 procent na 325,836 milionu korun. Podle auditovaných výsledků tržby za prodej vlastních výrobků a služeb dosáhly 2,186 miliardy korun, byly tak o 87 milionů vyšší oproti roku 2012. Výstav zaznamenal historické maximum - 1,423 milionu hektolitrů.

Ministerstvo zemědělství navrhlo, aby část zisků poslal Budvar do rozpočtu už pro rok 2015. Peníze mají jít například do podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, ze kterého se dotují nákupy techniky či půdy. Nově pak budou moct žádat o příspěvky i na jinak nepojistitelná rizika, jako je sucho, nebo naopak nadměrné srážky. Podle ministra Mariana Jurečky dochází ke zvýšení rozpočtu fondu o 1,4 miliardy korun.

Miliardy do rozpočtu zřejmě poputují i z Lesů ČR

Kvůli ruským sankcím na dovoz potravin ze zemí EU přijdou evropští pěstitelé a chovatelé podle odhadu Bruselu zhruba o 140 miliard korun. Na trhu je třeba přetlak jablek, která dřív mířila na východ.

Mnohem více peněz uvolní Lesy České republiky. Bývalý předseda dozorčí rady Miroslav Zámečník uvedl, že podnik zásobu finančních prostředků kumuloval roky, problém z toho tedy mít nebude. Miliarda poputuje do zemědělství, zbytek na různá ministerstva. „Jde o prostředky, které nám pomohly udržet plánovaný deficit a byly vzaty do celkové bilance státního rozpočtu,“ řekl pro ČT náměstek ministra financí Jan Gregor. Podle původních plánů ministra financí Andreje Babiše měla víc peněz do rozpočtu posílat i energetická firma ČEZ. Návrh ale ministr nakonec neprosadil.