Nejvíce si od ledna přilepší na důchodech lidé s nadprůměrným příjmem

Praha – Až o několik stovek korun navíc si od ledna přilepší na důchodech lidé, kteří v produktivním věku měli nadprůměrný příjem. Změna platí pro ty, kteří vydělávali přes 30 tisíc měsíčně a peníze od státu začnou pobírat nejdříve příští rok. Ministerstvo práce tak reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2010, který tehdy rozhodl, že výplata důchodů dosud znevýhodňovala lidi s vyššími příjmy. Ti přitom tvoří asi čtvrtinu všech, co odcházejí ročně do důchodu.

Penzijní systém a jeho výpočet důchodu podle rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2010 znevýhodňoval lidi s příjmem vyšším, než je průměrná česká mzda. Vzdělanější lidé s vyšším příjmem totiž mnohdy pobírali od státu podobnou částku jako lidé se základním vzděláním, kteří v produktivním věku vydělávali méně. Od ledna se proto tato praxe změní.

Modelový příklad, který vychází z průměrného celoživotního výdělku ve výši 40 tisíc korun ukazuje, že rozdíl ve vyplácených důchodech bude v řádech několika stokorun měsíčně. „Hranice vypláceného důchodu musí být, od 1. ledna 2015 budou v podstatě jen dvě,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Například bývalý soudce Karel Sochor míval průměrný plat téměř 70 tisíc, stát mu ale vyměřil důchod jen něco přes 13 tisíc, tedy ani ne pětinu původní mzdy. „Ten skok z platu na důchod byl příliš vysoký,“ říká. Mnozí lidé s vyšším příjmem si proto navíc ukládají stranou další peníze prostřednictvím důchodového připojištění.

Téměř tři miliony tuzemských důchodců si od Nového roku přilepší v průměru o dvě stovky. Státní kasu to vyjde přibližně na sedm miliard korun. Už teď jsou přitom náklady na důchody největší položka v rozpočtu. S jakými částkami budou jednou senioři hospodařit, tak záleží i na tom, kolik dnešních dětí bude na jejich příjmy vydělávat.

Tuzemské důchody v datech

  • 11 286 korun = průměrná penze v Česku
  • 95 000 korun = nejvyšší vyplácená důchodová částka v Česku
  • 23 lidí = počet lidí, kteří pobírají od státu měsíčně penzi vyšší než 50 tisíc korun
  • Praha a Středočeský kraj = lokality s nejvyššími příjmy
  • Vysočina a Olomoucký kraj = lokality s nejnižšími příjmy
  • 370 miliard korun = částka, kterou stát loni vyplatil na důchodech - je to asi osmkrát vyšší suma než v roce 1989
  • 12 000 korun = průměrná celková suma, s níž čeští důchodci hospodaří - je to asi sedmkrát vyšší částka než v roce 1989, reálně si však přilepšili jen o necelou čtvrtinu kvůli růstu životních nákladů