Sobotka: EU by měla podpořit dodávky plynu z nových zdrojů

Praha – Evropská unie by měla finančně podporovat projekty, které umožní dodávky plynu z jiných zdrojů, než je Rusko. Prohlásil to premiér Sobotka na Žofínském fóru k energetické bezpečnosti ČR. Zmínil možné dodávky z Ázerbájdžánu, Íránu nebo USA. Ukrajinská krize se prý ale dodávek plynu do Česka nijak nedotkla. Všechny dodávky z Ruska, které zásobuje Českou republiku plynem asi ze dvou třetin, běží podle Sobotky bez problémů.

Unijní státy podle premiéra v minulých letech investovaly především do nových tras, které měly řešit například problémy s dodávkami přes Ukrajinu. Vedle nových tras je prý ale nutné hledat nové zdroje. „Mohlo by se jednat o zdroje z Ázerbájdžánu a do budoucna, pokud se podaří upustit od sankcí, tak i z Íránu. Otevřená debata se vede ve Spojených státech o možnostech vývozu plynu ze Spojených států,“ řekl Sobotka.

Svůj podíl podle něj ale musí do projektů přinést i samotné Česko. „Česká republika by se měla podílet v rámci mezinárodní spolupráce na projektech, které by umožnily využít terminály pro dovoz zkapalněného plynu. Je ale potřeba, aby také EU poskytla nástroje na financování takovýchto projektů,“ uvedl premiér.

V Evropě se nyní v rámci budování propojení ze severu na jih staví terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v polském přístavu Świnoujście. Další LNG terminál pak má postavit Chorvatsko na ostrově Krk.   

O možných dodávkách plynu z USA mluvil minulý týden premiér s americkým viceprezidentem Joem Bidenem. Biden také v minulých dnech vyzval Evropu, aby rozšířila rejstřík svých energetických zdrojů a snížila závislost na Rusku.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) panuje v Evropě shoda, že by bylo dobré alternativní zásobovací cestu plynu mít. Projekt ale brzdí právě to, že není jasné, kdo přesně ho zaplatí. Možností je Evropská komise, u které je podle Mládka do budoucna naděje, že by mohla tyto plány podpořit. Mezi dalšími možnostmi financování jmenoval ministr platby za tranzit nebo spotřebitele.

Video Projev předsedy vlády na Žofíně
video

Projev předsedy vlády na Žofíně