Nejbohatší Rus poslechl Putina. Převedl majetek z Kypru do vlasti

Moskva – Ališer Usmanov, v současnosti nejbohatší Rus, poslechl výzvy prezidenta Vladimira Putina a převedl své podíly v mobilním operátorovi Megafon a těžaři železné rudy Metalloinvest ze zahraničních poboček na firmy sídlící v Rusku. Putin při včerejší výroční tiskové konferenci apeloval na ruské podnikatele, aby převedli svá aktiva do vlasti.

Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Nikolsky Alexei,Sharifulin Valery

Jedna z poboček Usmanovova impéria, kyperská firma Telecominvest Holdings Limited, převedla své akcie Megafonu na společnost AF Telekom Holding se sídlem v Rusku. AF Telekom nyní vlastní 53,8 procenta Megafonu, sdělil dnes operátor. Další Usmanovova kyperská pobočka USM Steel & Mining předala své akcie Metalloinvestu ruské firmě USM Metalloinvest LLC.

Putin na včerejší konferenci vybídl ruské podnikatele, aby v nynější, pro ruskou ekonomiku nepříznivé situaci převáděli své majetky z offshorových základen v zahraničí na domácí firmy. „Tento krok je spojen s úsilím prezidenta Vladimira Putina o deoffshorizaci ruské ekonomiky a se zaváděním daňových pravidel o zdanění zisků zahraničních firem,“ citovala agentura Reuters ze sdělení USM Holdings.

Pondělní strmý pokles rublu se podepsal i na majetku ruských oligarchů. Samotný Usmanov přišel během jednoho dne o 379 milionů dolarů.  Více čtěte ZDE


„Je nezbytné legalizovat nejen majetky převedené do zahraničí, ale i ty, které byly přepsány na příbuzné skutečných majitelů,“ řekl včera ruský prezident. Ale už při svém prosincovém projevu o stavu Ruské federace navrhl pro podnikatele amnestii jako jeden ze způsobů, jak do země přilákat kapitál a investice. Svou představu legalizace tehdy vysvětlil tak, že ti, kteří si peníze zpět do Ruska převedou, dostanou pevné záruky, že nebudou popotahováni po úřadech, že se jich nikdo nebude na nic vyptávat a že je nikdo nebude za nic stíhat.

Usmanov, jehož majetek odhadl časopis Forbes na 18,6 miliardy dolarů (418 miliard Kč), vlastní v USM Holdings 48 procent. Dalším velkým akcionářem USM je s 30 procenty britsko-íránský podnikatel Farhad Moshiri. Nejbohatší Rus se netají svými úzkými vazbami na Kreml a veřejně mluví o svém obdivu k Putinovi. On ani jeho firmy nejsou prozatím součástí sankčního seznamu, který proti ruským jednotlivcům a společnostem zavedly Spojené státy a Evropská unie.