Některým státním zaměstnancům se od ledna znovu zvýší platy

Praha – Od prvního ledna stát opět zvýší platy svým zaměstnancům. Lékaři a ostatní zdravotníci si polepší o 5 procent. Hasiči a policisté o 1,5 procenta. Ti už přitom dostali v listopadu přidáno 3,5 procenta spolu s ostatními zaměstnanci veřejného sektoru.

Video Některým státním zaměstnancům se od ledna znovu zvýší platy
video

Některým státním zaměstnancům se od ledna znovu zvýší platy

Na zvýšení platů si zdravotníci museli počkat až do ledna – na rozdíl od ostatních státních zaměstnanců, kteří dostali přidáno v listopadu. Důvodem je úhradová vyhláška, prostřednictvím které peníze do zdravotnictví proudí. Ta platí vždy od Nového roku.

Ministerstvo zdravotnictví se s odbory dohodlo, že platy lékařů a sester ve státních nemocnicích se zatím zvednou o 5 procent. Stejný nárůst by na svých výplatních páskách měli zaznamenat i lékaři a zdravotní sestry v nemocnicích, které patří krajům nebo městům. Pro zdravotní sestru to znamená zhruba tisícovku navíc, u lékařů se jedná asi o dvojnásobek.

Odbory ale považují pětiprocentní růst za nedostatečný a žádají další zvýšení později v průběhu roku tak, aby si zdravotníci celkově polepšili o 10 procent. Argumentují hlavně tím, že platy ve zdravotnictví jsou u nás výrazně nižší než třeba v Rakousku nebo Německu, kam každoročně odcházejí stovky tuzemských absolventů medicíny.

Hasiči nacvičují ošetření poraněné
Zdroj: ČT24

Víc peněz budou mít v lednu na výplatních páskách rovněž policisté, hasiči nebo zaměstnanci justiční stráže a vězeňské služby. Těm už v listopadu vzrostl základní plat o 3,5 procenta. A teď dostanou další 1,5 procenta navíc – celkově si tak polepší stejně jako zdravotníci o 5 procent. Průměrný policista nebo hasič bude mít díky tomu měsíční výplatu vyšší o necelých 1 500 korun.

„Je to vlastně největší zvýšení platů státních zaměstnanců, ke kterému došlo od roku 2009,“ shrnul premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jehož vláda zvýšení platů státních zaměstnanců prosadila. Zásadní problém s tím nemá ani opozice. „Naším cílem musí být, abychom do státní správy dostali kvalitní lidi a aby ti, co se starají o druhé, měli odpovídající příjem,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Celkové výdaje na zvýšení platů státních zaměstnanců budou v příštím roce činit 6,5 miliardy korun. Letošní „dvouměsíční“ zvýšení platů (listopad + prosinec) pak vyšlo státní kasu na miliardu.

O zhruba 3 procenta si od ledna polepší také ústavní činitelé, a to díky narychlo přijatému zákonu.

  • poslanec + 1 700 na 57 600
  • ministr + 3 200 na 109 800
  • prezident + 5 500 na 191 800

Ještě výrazněji porostou platy soudcům.

  • soudce okresního soudu (4 roky praxe) + 5 700
  • soudce krajského soudu (9 let praxe) + 8 200
  • ústavní soudce + 13 500 na 146 400
  • předseda Ústavního soudu + 18 900 na 206 000