Téma DVB-T2

DVB-T2

Tisíce lidí mají špatný příjem televizního signálu. Podle Síkely Český telekomunikační úřad problém neřeší
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) neřeší podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) problémy spojené se zhoršením terestrického příjmu televizního vysílání po přechodu na standard DVB-T2. S příjmem mají problém desítky tisíc lidí. Síkela to řekl po pátečním jednání s předsedkyní ČTÚ Hanou Továrkovou. Podle ní způsob, jakým Síkela jednání vedl, nepovede k pozitivním změnám.
České Radiokomunikace změnily majitele
Největšího tuzemského provozovatele televizních a rozhlasových vysílačů České Radiokomunikace (ČRa) koupily od fondů Macquarie Asset Management fondy Cordiant Digital Infrastructure. Macquarie v Českých Radiokomunikacích působily deset let, uvedly v úterý v tiskové zprávě. Cenu nezveřejnily.
Přechod na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 bude pokračovat v červenci
Přechod na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 po pauze způsobené epidemií koronaviru znovu odstartuje v červenci. „V podstatě dojde k prodloužení celého procesu o čtyři měsíce. Postup přechodu zůstává zhruba stejný, jen termíny se o čtyři měsíce posunou,“ uvedl generální ředitel Českých radiokomunikací Vít Vážan.
Vláda bude rozhodovat o posunu přechodu na DVB-T2 na říjen, koronavirus ho zastavil zhruba ve třetině
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhlo vládě posun dokončení přechodu na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 o čtyři měsíce na konec října. Posun si vyžádá maximálně 50 milionů korun navíc. V březnu bylo vypínání stávajících vysílačů kvůli epidemii koronaviru pozastaveno. Vláda se bude návrhem zabývat v pondělí. Podle Českých Radiokomunikacích by se vypínání vysílačů DVB-T mohlo obnovit v polovině července.
Končí vysílání multiplexu 1 v DVB-T z vysílačů Ještěd a Sušice-Svatobor
Přechod pozemního terestrického vysílání televizních programů na nový standard DVB-T2 se dotýká dalších oblastí. Vysílání České televize v DVB-T končí ve středu 26. února z vysílačů Ještěd a Sušice-Svatobor a souvisejících dokrývačů. Týká se to tedy hlavně oblasti Libereckého a Plzeňského kraje. V pondělí 2. března pak skončí vysílání multiplexu 2 s některými komerčními stanicemi ve standardu DVB-T z vysílačů Krašov a Vraní vrch.
Televize v přechodu. Od poloviny příštího roku budou vysílat už jen v DVB-T2
V polovině příštího roku přejdou všechny české televize na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2. Vypínání stávajících sítí DVB-T začne na konci listopadu. Diváci si budou muset pořídit televizi umožňující příjem DVB-T2 nebo set-top-box. Uvedli to zástupci Českých Radiokomunikací (ČRa) na tiskové konferenci. Cílem přechodu je uvolnění části frekvencí v pásmu 700 MHz pro rychlé mobilní sítě.
Programy České televize budou v HD kvalitě od října jenom v DVB-T2
Česká televize vypne k 30. září pozemní vysílání v multiplexu 1a v končícím standardu DVB-T, kde v současnosti mohou lidé naladit hlavní kanály ČT ve vysokém rozlišení HD. Po půl roce tak skončí souběžné vysílání ve vysokém rozlišení jak v multiplexu 1a, tak i v přechodové síti DVB-T2. Přechod na nový standard, kde budou moci diváci dále volně přijímat programy ČT ve vysokém rozlišení, je výsledkem mezinárodních dohod s cílem uvolnit část kmitočtů pro mobilní služby.

Nástup DVB-T2

Standard pozemního (terestrického) vysílání DVB-T nahradilo DVB-T2. Přechod na nový signál je celoevropským procesem, během kterého se část televizního pásma 700 MHz uvolní pro rychlé mobilní sítě 5G. 

Vypínání DVB-T bylo v roce 2020 dočasně přerušeno kvůli pandemii koronaviru, od července ale opět pokračovalo. Jako poslední se multiplex 1 v DVB-T vypnul 30. září ve Zlínském kraji, poslední multiplex DVB-T s komerčními kanály skončil 28. října. Na celém území tak je k dispozici už pouze příjem DVB-T2.

DVB-T2 technologicky umožňuje vysílat na menším množství frekvencí, a to při zajištění kvalitnějšího signálu nebo možnosti příjmu více kanálů.

Přechod z DVB-T na DVB-T2 se týká pouze volně šířeného pozemního signálu. Netýká se proto televizního obsahu, který lidé přijímají prostřednictvím kabelových operátorů nebo satelitního vysílání.