Příspěvky na bydlení by se mohly zvednout od října, zvažuje vláda

Události: Finanční strop pro bydlení (zdroj: ČT24)

Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na bydlení. Příští týden požádá příslušné úřady o údaje pro případné navýšení částek, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Při zvýšení normativů se zvýší i dávka na bydlení. Normativy by se případně mohly zvednout od října, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Resort zvažuje také cílenější nastavení podpory, aby víc odpovídala situaci v jednotlivých místech republiky. Opozice doporučuje zvednout parametry dávky minimálně o polovinu.

„Budeme zvažovat další úpravu normativů, abychom je dotvořili tak, aby příspěvek na bydlení pomohl co největšímu počtu lidí,“ předeslal ve čtvrtek premiér. Dodal, že se vláda obrátí znovu na Energetický regulační úřad a statistiky s žádostí o aktuální údaje.

„Abychom viděli reálné ceny bydlení a byli schopni normativy upravit tak, aby odpovídaly potřebám lidí. Vláda bude chtít podněty pro úpravu žádat v průběhu příštího týdne,“ řekl Fiala. Zmínil, že průměrná dávka nyní činí přes čtyři tisíce korun. Znovu vyzval k většímu využívání příspěvku. 

Normativní náklady na bydlení pro výpočet dávky stanovuje kabinet na každý rok podle růstu cen. Dávku mohou získat lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 procent a jinde v republice třicet procent příjmu. Poskytovaná podpora pak odpovídá rozdílu mezi stanoveným normativem a právě 30 či 35 procenty příjmu domácnosti. 

Fialova vláda do zákona prosadila, že kvůli zdražování může normativy letos navýšit i přes rok. Poslední novela to pak při „významné změně“ průměrných nákladů na energie má umožnit i v dalších letech. Zohlednit by se navíc mohl nejen dosavadní růst cen, ale i ten odhadovaný. 

Předpis by mohl platit od října

Normativy pro nájmy se podle velikosti bydliště a počtu osob v bytě pohybují teď od 6746 do 22 495 korun. Například pro tříčlennou domácnost v okresním městě činí 12 599 korun a pro samotného člověka v Praze 10 121 korun. Ve vlastním, družstevním a služebním bytě jsou normativní náklady od 6232 do 14 368 korun podle počtu osob. Pro metropoli i maloměsto jsou částky stejné.  

Podle mluvčí Evy Davidové ministerstvo práce podle dodaných údajů od úřadů připraví případně návrh nařízení se změnami částek, předpis by mohl platit pak od října. „Zvažujeme také úpravu, aby se více zohlednila při stanovení příspěvku lokalita a pomoc se lépe zacílila,“ přiblížila Davidová. 

Podle plánů resortu by se tak měly brát při stanovení podpory v úvahu ceny v jednotlivých místech. Například výdaje ve městech v okolí Prahy jsou výrazně vyšší než ve srovnatelně velkých místech na Ústecku či Jesenicku.

„V současné době není reálné sehnat v Praze nájem za cenu 10 121 korun včetně energií, za tuto cenu jsme pronajímali tak před deseti lety,“ dodává také makléřka z RE/MAX Reality Markéta Pávková.

Zvýšení požaduje i opozice

Zvýšení normativních nákladů požaduje i opozice, podle níž nynější příspěvek nezíská řada lidí ve finanční nouzi. „Právě u malých domácností, například u jednočlenných, by se měly zvýšit v tuto chvíli alespoň o padesát procent a u vícečlenných alespoň o inflaci a výhled další inflace,“ říká místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Lucie Šafránková (SPD).

Také podle poslance Aleše Juchelky (ANO) je současný strop zastaralý. „Naposledy byly náklady na bydlení upravovány v lednu. Dnes už máme sedm měsíců po této úpravě, inflace neustále roste a náklady na bydlení neustále rostou,“ podotýká.

I experti na sociální problematiku hovoří o tom, že jsou normativy nízké a neodpovídají realitě, a to zvlášť pro malé domácnosti. Kritika mířila i na složité vyřizování dávky. Od července se postup zjednodušil. 

Řada lidí také nesplňuje daná kritéria, a proto na příspěvek nedosáhne. Některá města proto k pomoci přistoupila již nyní. Vedení hlavního města Prahy spustilo pro ty, kteří na státní podporu nedosáhnou, vyplácení peněz z vlastního nadačního fondu. Je to z toho důvodu, aby se lidé nedostali do dluhů nebo nepřišli o bydlení kvůli nedostatku financí a rostoucím cenám.