Bývalý advokát Teryngel má zaplatit milion korun kvůli úplatku pro soudce Sováka

Okresní soud v Berouně ve čtvrtek podle České televize schválil dohodu o vině a trestu v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Bývalý advokát Jiří Teryngel má podle této dohody zaplatit peněžitý trest jeden milion korun. Přiznal se, že dal soudci úplatek 100 tisíc korun. Verdikt je pravomocný, obě strany se vzdaly práva na odvolání.

Jiří Teryngel
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

Teryngel už dříve podle serveru SeznamZprávy řekl policii, že předal Sovákovi peníze, protože chtěl jeho přímluvu, aby si jiný soudce vrchního soudu v Praze podrobně prostudoval konkrétní spis. Sovák nakonec podle policie nedokázal požadovanou službu zařídit a Teryngelovi peníze vrátil.

Zatímco oba muži původně vinu odmítali, Teryngel se posléze přiznal. Médiím po svém zadržení řekl, že je stíhaný za nepřímé úplatkářství se sazbou do dvou let vězení. Sovákovi hrozí za korupci až 12 let.

Teryngelovo počínání je jen jednou z částí Sovákova případu. Soudce je stíhaný za to, že nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Podle vyšetřovatelů si tak počínal zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Policie řeší mimo jiné to, zda chtěl Sovák úplatek 50 milionů korun za mírnější trest pro stavební společnost Metrostav. Soudce trvá na tom, že úplatky nebral.