Déšť na několika místech zvedl hladiny řek na první povodňový stupeň

Noční intenzivní déšť spolu s táním sněhu na horách mírně zvedl hladiny některých řek v Čechách. V neděli dopoledne platil první stupeň povodňové aktivity na šesti stanicích, v 17:30 už jen na třech. Zvýšený průtok hlásili v podvečer vodohospodáři v Libereckém kraji na Jizeře v Železném Brodě a na Řasnici ve Frýdlantu, bdělost trvala i na Červeném potoce v Hořovicích ve středních Čechách, vyplývá z informací na webu povodňové služby Českého hydrometeorologického ústavu.

Ilustrační fotografie
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Nejvíc v noci na neděli pršelo na Šumavě, v Českém lese, povodí Berounky a střední Vltavy, intenzivní déšť zasáhl i horské oblasti na severu republiky. Během dne srážek ubývalo, na horách přešel déšť ve sněžení a hladiny na horních částech zasažených povodí začaly klesat. Meteorologové ale nevyloučili, že řeky ve středních a dolních částech mohou ještě vystoupat na první povodňový stupeň.

Nejvýrazněji stouply hladiny řek v povodí Berounky, toky odvodňující pohraniční horské oblasti s výjimkou Krušných hor a Beskyd a přítoky Vltavy na území Prahy. Před polednem platil první povodňový stupeň na Botiči ve stanici Jesenice-Kocanda, na Červeném potoce v profilu Hořovice, na Úpě v Horním Starém Městě, na říčce Stěnava v Meziměstí, na Řasnici ve Frýdlantě a na Smědé ve Višňové. Během dne se na první stupeň dostala ještě Jizera v Železném Brodě, zatímco jiné toky opadly a vrátily se k běžnému průtoku.

V regionech na jihozápadě a severu Čech, v Jeseníkách či Beskydech platí povodňová bdělost do nedělních 18:00.