Michal Hašek bude náměstkem na ministerstvu vnitra, nahradí Jakuba Kulhánka

Náměstkem na ministerstvu vnitra se po odchodu Jakuba Kulhánka (ČSSD) do čela diplomacie stal bývalý předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD). Oznámil to vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Výběrové řízení na šéfa legislativní sekce vyhrál po odchodu Petra Mlsny do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Vokáč.

Michal Hašek jako volební manažer ČSSD v srpnu 2020
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Hamáček řekl, že bývalý první místopředseda ČSSD Hašek se nevrací do volených funkcí a podstoupí bezpečnostní prověrku. „Bude se věnovat odborné práci, nebude kandidovat v letošních sněmovních volbách,“ popsal. Hašek podle něj v minulosti udělal některé politické chyby, což považuje za uzavřenou kapitolu. „Za chyby se omluvil a jeho práci v resortu budu řešit jen z pohledu současnosti,“ zdůraznil Hamáček.

Bývalý jihomoravský hejtman Hašek byl účastníkem takzvané lánské schůzky, na které po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 několik vysoce postavených členů ČSSD jednalo s prezidentem Milošem Zemanem o sesazení Bohuslava Sobotky (ČSSD) z pozice lídra strany a týmu vyjednavačů o vládě.

Video Tisková konference vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)
video

Tisková konference vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)

Zdroj: ČT

Hamáček řekl, že některé věci chce považovat za uzavřené. „Já Michala Haška znám velmi dlouho. Kdybych mu nevěřil, tak z něj nikdy neudělám svého poradce,“ vysvětlil.

Dodal, že chybu může udělat každý. „Kdo ji udělá, přizná ji, omluví se a ještě za to zaplatí, tak nevidím důvod, proč by s tím cejchem měl žít do konce života. Michal Hašek se k tomu postavil čelem, ta doba byla tehdy složitá. Zakopnout může každý, ale myslím, že je lidské dát tomu člověku možnost znova vstát a je nelidské po něm kopat,“ uvedl.

Pro svou funkci bude Hašek potřebovat prověrku ve stupni důvěrné, řekl Hamáček. „Zažádá o ni okamžitě. Předpokládám, že už vyplňuje dotazník. Ty lhůty už jsou na Národním bezpečnostním úřadu (NBÚ),“ uvedl ministr.

Podle zákona o ochraně utajovaných informací a bezpečnostní způsobilosti má NBÚ ukončit řízení o vydání prověrky na stupeň důvěrné u fyzické osoby do dvou měsíců. Lhůty neplatí například při nouzovém stavu.

Náměstkem jako dočasná mise

Funkci náměstka chápe Hašek jako dočasnou „misi“. „Přerušuji k dnešku působení v advokacii. Jakmile misi na ministerstvu skončím, hodlám se do advokacie vrátit,“ řekl. Neplánuje kandidovat do žádné volené funkce.

„Bude mi ctí pomoci ve vysoké úřednické funkci, aby se zvládl konec volebního období a přechod do normálnějšího stavu po covidu,“ doplnil. Za úkol má mimo jiné přípravu analýzy, jak fungovalo krizové řízení v době pandemie. Výsledkem by mohly být úpravy krizových předpisů.

Hašek by měl v resortu pomoci hlavně s návratem do normálu po covidu-19, řekl Hamáček. „Já chci vedle sebe člověka, který zvládne komunikaci a koordinaci mezi státem, kraji, městy a obcemi,“ řekl Hamáček. Ocenil Haškovy dlouholeté zkušenosti z vedení Asociace krajů a parlamentní práce. Z hlediska odborného podle něj nemohou být o Haškovi pochybnosti.

Část straníků je proti

Proti jmenování Haška do funkce se ale staví předseda pražské ČSSD Petr Pavlík. „Já si myslím, že nebylo taktické jmenovat Michala Haška do takové pozice, je to jasný symbol lánského puče. Straníci se udivují, jsou rozzlobení,“ uvedl. 

S tím ale nesouhlasí bývalý místopředseda strany Zdeněk Škromach. Podle něj by straníci měli Haška v jeho nové funkci podpořit. „To, že Michal Hašek způsobí pohnutí emocí, to přece patří k politice. Je zkušený úředník a bude v této pozici přínosem,“ dodal.

Video Události, komentáře: Návrat Michala Haška
video

Události, komentáře: Návrat Michala Haška

Zdroj: ČT24

Další nováček, Petr Vokáč, vedl legislativní sekci po odchodu Petra Mlsny a uspěl ve výběrovém řízení. „Agendu velmi dobře zná, na vedoucích pozicích ve státní správě působí více než deset let,“ vyzdvihl Hamáček. Vokáč považuje za nejbližší prioritu přípravu letošních voleb do Poslanecké sněmovny, dalším klíčovým úkolem bude podle něj elektronizace veřejné správy.

Vokáč působil od vzniku odboru voleb v roce 2018 v jeho čele. Loni tak pracoval například na přípravě krajských a senátních voleb při pandemii, podílí se i na činnosti Ústředního krizového štábu, uvedlo ministerstvo. Podle Hamáčka by měl pomoci prosadit předpisy, které má vnitro v parlamentu, tedy novely volebního zákona a krizové legislativy.

Nový náměstek ministra vnitra Petr Vokáč
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek