Na Děčínsku se žáci prvního stupně vrátí do škol v pondělí

Na Děčínsku se v pondělí otevřou základní školy pro žáky 1. stupně. Žádné další případy brazilské mutace se v okrese neobjevily, epidemická situace se nezhoršuje. Po zasedání krajského krizového štábu to řekl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO). Omezená prezenční výuka tam tak začne o týden později než ve zbytku Česka.

Návrat žáků do školy Vojanova v Děčíně v září 2020
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek

Krajská hygienická stanice odklad částečného obnovení chodu škol minulý týden zdůvodnila špatnou epidemickou situací v okrese. Růst počtu případů onemocnění covid-19 za týden tam byl nejvyšší v kraji.

Hejtman řekl, že opatření už nadále není nutné. Omezení se týká pouze škol, otevřeny jsou všechny provozovny, které tak mohly podle nařízení vlády od pondělí učinit.

„Nebudeme nařizovat další odsun školní docházky. Situace se uklidňuje, snižuje se počet nemocných,“ řekla ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. Menší vytíženost v souvislosti s pandemií na Děčínsku zaznamenala krajská záchranná služba.

Žádná další plošná opatření

Brazilská mutace, která se na Děčínsku objevila, nebyla podle hejtmana novější, agresivnější a nakažlivější varianta viru, ale méně schopná mutace z loňska. Nařízení o posunu obnovení prezenční školní docházky je platné na Děčínsku jako v jediném okrese v ČR do 18. dubna.

„Pak vyprší jeho platnost a dál se prodlužovat nebude. Neplánují se v kraji žádná další plošná opatření,“ uvedl hejtman. Kdyby se někde na škole vyskytlo onemocnění covid-19, řešili by to hygienici lokálně, karanténou v daném zařízení.

Rozhodnutí o odkladu platí tento týden pro základní a mateřské školy, základní umělecké školy a další zařízení pro mimoškolní aktivity. V Rumburku zůstává otevřená jedna základní a jedna mateřská škola, kde pečují o děti rodičů vybraných profesí. Stejně to funguje ve Varnsdorfu. V Děčíně se otevřely pro tyto děti jejich kmenové školy.