Pokračuje likvidace nedělní nehody vlaků u Světce, dělníci od sebe oddělují lokomotivy

Po nedělním střetu dvou nákladních vlaků u obce Světec na Teplicku pokračují práce na odstraňování následků nehody. V pondělí ráno skončilo odčerpávání plynu z vykolejených cisteren. Nyní pracovníci vracejí na koleje vagon ČD Cargo, jenž je do jedné z lokomotiv zapasován. Poté přistoupí k rozdělení lokomotiv. Řekla to mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Škoda byla odhadnuta bezmála na 50 milionů korun. Kolize si vyžádala život strojvůdce, druhý byl převezen se středně vážným zraněním do nemocnice.

Nehoda vlaků u Světce na Teplicku
Zdroj: ČTK Autor: Vojtěch Hájek

„Až se lokomotivy odtrhnou, tak dojde k jejich odtažení, stejně tak k odtažení vozů, které tam zbyly,“ doplnila Friebová. Na místě je speciální kolejový jeřáb, jenž stroje vrací zpět na koleje. Po odtažení strojů bude nutné také odtěžit kontaminovanou zeminu kvůli úniku nafty a následně se bude trať opravovat.

Neštěstí zřejmě mohl zabránit jeden ze strojvedoucích, který nezastavil před návěstidlem. „Nákladní vlak měl zastavit před návěstidlem, což se nestalo. Nenašli jsme žádnou chybu na zabezpečovacím zařízení,“ řekl v neděli generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. Provoz na trati mezi stanicemi Bílina a Úpořiny je přerušen. Na trati běžně jezdí jak osobní, tak nákladní přeprava. Vlaky na trasu podle Kučery nevyjedou ještě několik dní.

Nehoda se stala v neděli krátce po 14:00. Jedna lokomotiva vzplála, souprava vezla propan-butan, druhý vlak náklad s uhlím. Náklad hořícího vlaku se podařilo hasičům od plamenů uchránit. Na místě zasahovalo devět jejich jednotek.