V únoru zemřelo v Česku o třetinu více lidí, než je obvyklé

Počet úmrtí v Česku letos v únoru byl po lednovém rekordu opět mimořádně vysoký. Zemřelo zhruba třináct a půl tisíce lidí, což přibližně o třetinu překonalo pětiletý průměr množství úmrtí. Oproti lednu mrtvých zhruba o dva a půl tisíce ubylo, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvody nárůstu úmrtnosti statistici neuvádějí. Přinejmenším tisíce lidí měsíčně nyní umírají po nákaze koronavirem, podle ministerstva zdravotnictví to únoru bylo přes čtyři tisíce.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Únorový počet zemřelých byl o 36 procent vyšší než průměr za roky 2015 až 2019 pro tento měsíc. Lednový nárůst množství úmrtí byl ale podle statistiků ještě mnohem výraznější, a to o 51 procent nad pětiletým průměrem. Letošní leden tak podle statistiků zůstává se zhruba 15 900 mrtvými měsícem s nejvyšším počtem zemřelých za přibližně tři čtvrtě století.

„Oproti lednu letošního roku a listopadu roku 2020 byla úroveň celkové úmrtnosti obyvatel České republiky v únoru mírně nižší, avšak oproti prosinci a říjnu roku 2020 naopak lehce vyšší. Letošním únorem tak pokračovalo již pětiměsíční období vysoké nadúmrtnosti,“ sdělila vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová.

V únoru byl podle ČSÚ nejvýraznější nárůst množství zemřelých v Karlovarském kraji. Region přišel úmrtími skoro o trojnásobek obyvatel více, než bývá jinak v únoru běžné.

„Únorový počet zemřelých byl oproti průměru let 2015–2019 vyšší ve všech krajích, avšak zatímco v Kraji Vysočina a kraji Zlínském pouze o jedno, respektive čtyři procenta, v Karlovarském o extrémních 168 procent,“ uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Vysoký byl podle ní počet zemřelých v Karlovarském kraji už v lednu, kdy přesáhl dvojnásobek pětiletého průměru.

V Karlovarském kraji zemřelo v únoru 837 lidí, zatímco zmíněný pětiletý průměr za únor pro tento region činí 312 úmrtí. Nejvyšší z celého Česka byl v tomto kraji podle statistiků nejen nárůst množství mrtvých, ale také počet úmrtí v přepočtu na obyvatele.

Druhý nejvýraznější nárůst počtu zemřelých po Karlovarském kraji zaznamenal ČSÚ v Královéhradeckém kraji. Počet mrtvých v únoru tam překonal pětiletý průměr o 90 procent.

Právě Karlovarský a Královéhradecký kraj patřily v předchozích měsících k nejzasaženějším epidemií covidu-19. Okresy Cheb a Sokolov v Karlovarském kraji a Trutnov v Královéhradeckém kraji vláda dokonce v polovině února kvůli rychlému šíření nákazy a zahlcení nemocnic uzavřela.

V počtu úmrtí lidí s covidem-19 je zatím od začátku epidemie loni v březnu nejtragičtější podle údajů ministerstva zdravotnictví letošní březen s 5890 mrtvými. Česko patří počty zemřelých s covidem-19 k nejhorším na světě. V počtu obětí na milion obyvatel za celou dobu pandemie je Česká republika s více než 2500 mrtvými nejhorší na světě. V počtu úmrtí na sto tisíc obyvatel za posledních 14 dní je na třetím místě za Maďarskem a Bulharskem.