Advokát Teryngel navrhl dohodu o vině a trestu, může to pomoci usvědčit soudce Sováka

K soudu míří první část korupční kauzy spojené s bývalým soudcem pražského vrchního soudu Zdeňkem Sovákem. Zvlášť chtějí žalobci projednat případ stíhaného advokáta Jiřího Teryngela. Ten sám navrhl dohodu o vině a trestu – státní zastupitelství podle informací ČT předběžně souhlasí. Záležet bude na detailech této úmluvy.

Video Události: Kauza Sovák u soudu
video

Události: Kauza Sovák u soudu

Advokát Jiří Teryngel dal podle detektivů soudci Zdeňku Sovákovi stotisícový úplatek za to, aby ovlivnil dalšího soudce vrchního soudu. Teryngel to nejprve popíral, teď ale změnil výpověď a podle žalobců chce uzavřít dohodu výměnou za nižší trest.

„S ohledem na návrh jedné z obviněných osob státní zástupce jedná o možném uzavření dohody o vině a trestu,“ sděluje vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

„Teď musí následovat seznámení se spisem, bude podána obžaloba s návrhem na schválení dohody o vině a trestu, a pak to prostě skončí,“ uvedl loni v prosinci Teryngel. Podle Bradáčové státní zástupce předloží dohodu soudu, po jehož schválení nabývá právní moci.

Teryngel se mohl přiznat už před třemi týdny

Teryngel byl v době obvinění navíc v podmínce za kauzu s nezdaněnými cigaretami. Dohoda se státním zastupitelstvím mu může zaručit, že do vězení nepůjde, a naopak pomůže usvědčit soudce Zdeňka Sováka.

Podle některých médií se Teryngel oficiálně přiznal do protokolu už před třemi týdny. „Celá záležitost mě velmi mrzí, svého jednání lituji. A je mi líto, že jsem do této záležitosti zatáhl i svého dlouholetého kamaráda JUDr. Sováka,“ zní podle Seznam.cz výpověď Teryngela.

Soudce Sovák nakonec podle policie nedokázal požadovanou službu u kolegy z vrchního soudu zařídit a Teryngelovi peníze vrátil.

Detektivové odposlouchávali Sovákův byt

Teď už bývalý soudce Sovák je stíhaný kvůli korupci i v dalších případech. Například podle policie mluvil s prostředníkem o odměně 50 milionů korun za pomoc stavební firmě Metrostav.

Zásadním důkazem o údajné korupci jsou podle obvinění policejní odposlechy. Detektivové monitorovali schůzky jednotlivých účastníků kauzy a prostorové odposlechy měli také v bytě soudce Sováka.