Kauza uplácení manažerů České pošty se už potřetí vrací na začátek. Případ projedná nový soudní senát

Městský soud v Praze opět zrušil osvobozující rozsudek v případu údajného podplácení manažerů České pošty. Státní zástupce z něj obžaloval majitele bezpečnostní agentury Alkom Security Václava Růžičku a také podnikatele Radka Haška. Oba vinu odmítají. Obvodní soud pro Prahu 8 bude muset věc projednat znovu a tentokrát v jiném složení soudního senátu. Podle odvolacího soudu nebyli soudci již potřetí schopni rozhodnout objektivně a v souladu se zákonem. Informaci ČT sdělil mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig.

Centrála České pošty
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Městský soud v Praze usnesením napadený rozsudek zrušil v celém rozsahu a vrátil jej soudu prvního stupně k novému rozhodnutí. V usnesení městský soud dále nařídil, aby věc byla projednána a rozhodnuta v jiném složení senátu,“ uvedl mluvčí. Podle Weniga se výměna soudců nařizuje výjimečně a musí k ní být vážné důvody.

„Soud opakovaně, již potřetí, nebyl schopen objektivně, v souladu se zákonem, posoudit celou záležitost. Absentuje hodnocení důkazů tak, jak to ukládá trestní řád. Důkazy soud hodnotil selektivně bez vzájemných souvislostí,“ vysvětlil výměnu soudního senátu Wenig.

Pražský Městský soud vyhověl také stížnosti státního zástupce ohledně zajištění peněžních prostředků obžalovaného Václava Růžičky a jeho firmy Alkom Security. Prvoinstanční soud zajištění peněz zrušil, odvolací soud však rozhodnutí změnil a firma ani Růžička tedy nemohou zajištěné prostředky používat.

Růžička čelí obžalobě kvůli dvěma schůzkám s tehdejším bezpečnostním manažerem pošty Petrem Zoubkem, který chtěl vypovědět smlouvy s Alkomem a vypsat nový tendr na zajištění bezpečnostních služeb. Podle obžaloby mu Růžička v roce 2011 při jednání v centrále bezpečnostní firmy nabídl úplatek v nespecifikované výši za to, že učiní kroky k tomu, že smlouva nebude vypovězena.

Na další schůzce v pražské centrále pošty v roce 2012 pak podle obžaloby Růžička nabízel Zoubkovi jeden milion korun za to, že firma získá zakázku na zabezpečení depa v pražských Malešicích. Zoubek ani v jednom případě úplatek nepřijal, zároveň však údajné korupční jednání nenahlásil policii.

Druhá část kauzy se týká podnikatele Haška. Podle státního zástupce se v roce 2015 sešel s novým bezpečnostním ředitelem pošty Petrem Šlechtou. Nabídl mu podle spisu peníze a luxusní zájezdy v případě, že se neuskuteční žádný nový tendr na bezpečnostní služby, jehož vypsání opět pošta zvažovala. Šlechta nabídku odmítl a údajné korupční jednání oznámil.

Růžička i Hašek vinu od počátku odmítají. Růžička už dříve uvedl, že trestní řízení je snahou zlikvidovat ho. Hašek také popřel, že by se žalovaného jednání dopustil. Připustil pouze to, že se setkal se Šlechtou, jelikož byli dlouholetí známí a na schůzku ho poslala advokátní kancelář, která pracuje pro Alkom Security.

Potrestání zatím nepravomocně unikla také společnost Alkom Security, která zajišťovala bezpečnostní systémy pro poštu od 90. let. Od roku 2016 si pošta zajišťuje zabezpečení sama prostřednictvím dceřiné společnosti Česká pošta Security.