Hasiči ukončili zásah po požáru průmyslového objektu v Chrastavě. Škoda je za sto milionů

Hasiči v sobotu odpoledne po zhruba 27 hodinách ukončili v Chrastavě u Liberce zásah po požáru průmyslového objektu, který způsobil škodu zhruba za 100 milionů korun. Pod kontrolou měli hasiči požár už od pátečního odpoledne, náročné ale byly dohašovací práce. Oheň zasáhl několik tisíc metrů čtverečních plochy.

Požár v průmyslové zóně v Chrastavě
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Požár v pátek odpoledne zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady v průmyslové zóně u vlakového nádraží. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin.

Živel muselo likvidovat skoro sto hasičů z 21 jednotek, vyhlášen byl nejvyšší stupeň požárního poplachu. Pod kontrolu se hasičům oheň podařilo dostat v pátek zhruba pět hodin po zahájení zásahu. S ohledem na rozsah požáru ale zásah trval až do soboty. „Místo požáru bylo protokolárně předáno zástupci majitele,“ řekla mluvčí hasičů v Libereckém kraji Eva Klímová.

Dohašování komplikovalo také to, že na základě šetření statika byl vstup dovnitř zakázaný. Hasiči proto při dohašování využili speciální dálkový nakladač ze Záchranného útvaru Zbiroh. „Materiál, který žhnul vevnitř, vyvážel ven, kde se hasil,“ uvedla Klímová. Poslední zbytky hořícího materiálu byly z výrobní haly vyvezené a uhašené na volném prostranství v sobotu dopoledne. „Některá místa se poté nechávala kontrolovaně dohořet,“ dodala Klímová.

Požár továrny v Chrastavě
Zdroj: ČTK
Autor: Město Chrastava

Jedovaté látky se do vzduchu nedostaly

Lidem v okolí město v pátek preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna. Laboratoř z Kamenice ale nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší.

Podle webu Grupo Antolin je její závod v Chrastavě zaměřený na výrobu s chemickými procesy, konkrétně výrobu polyuretanové pěny. Areál společnost využívá i jako logistické centrum pro skladování vstupního materiálu a hotové výroby, pro výrobu náhradních dílů a přebalování volných komponentů.

Vyšetřování potrvá zřejmě měsíce

Kriminalisté požár vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Vyšetřovatelé příčin požáru hasičů a policie byli na místě požáru v sobotu odpoledne, zatím se ale nevědí, co požár způsobilo.

Mluvčí hasičů Jakub Sucharda už ale v pátek upozornil, že vyšetřování zřejmě potrvá měsíce. Při požáru nebyl nikdo zraněn, evakuováno bylo zhruba 100 lidí.