Od března do autobusu či obchodu povinně s respirátorem, dvě roušky už stačit nebudou

Od prvního března bude v hromadné dopravě, obchodech a na dalších místech, kde se lidé shromažďují, povinné mít respirátor, dvě chirurgické roušky už stačit nebudou. Řekl to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nošení respirátorů, nanoroušek, případně dvou chirurgických roušek je povinné na vybraných místech od čtvrtka. Nošení podomácku vyrobených či jiných textilních roušek už na těchto místech není možné.

Respirátor v MHD
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

O zpřísnění podmínek, za jakých lze cestovat hromadnou dopravou, chodit do obchodů či využívat některých služeb, rozhodla vláda nejprve v pondělí s platností od čtvrtka. Nyní přišla s další úpravou.

Pro lidi v nouzi mají ochranné pomůcky zdarma rozdělovat potravinové banky. Rozdělují ale zatím právě chirurgické roušky, které od příštího pondělí už nebudou pro pohyb na zmíněných místech stačit. Blatný ve čtvrtek uvedl, že do prvního března by nemělo být obtížné si respirátor pořídit.

U dvou roušek je problém s utěsněním

Proti nošení dvou chirurgických roušek se v minulých dnech vyslovili někteří odborníci. Například Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů Akademie věd uvedl, že u dvou chirurgických roušek na sobě je obtížné utěsnit je na obličeji: nakonec vzduch nesoucí částice s potenciální nákazou může roušky obcházet.

Podle něj zároveň nošení respirátoru s označením FFP2 či obdobného prostředku neochrání lépe než látková rouška. Respirátor má větší účinnost jen tehdy, pokud se nosí dobře nasazen – a to podle něj většina lidí v Česku neumí dodržet. I proto, že některé respirátory se vyrábějí na jiném kontinentu pro odlišně tvarované obličeje s jinými rozměry.