Část žáků se může vrátit do lavic nejdříve 3. března, uvedlo ministerstvo školství

Částečný návrat žáků do škol se neuskuteční od pondělí 1. března, jak vláda avizovala, ale nejdříve od středy 3. března. Na posunutí termínu se v úterý dohodl ministr školství Robert Plaga (za ANO) se zástupci Asociace krajů ČR. Podle nich je třeba dát školám čas na přípravu testování na covid-19, které je podmínkou návratu žáků do lavic. Informovala o tom mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Poukázala na to, že testy pro školy mají z Číny do Česka přiletět v neděli 28. února a pak se budou muset ještě distribuovat do škol. Navíc zatím není jasné, zda začne včas platit pandemický zákon.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Michael Probst

„Pokud má rozhodnutí vlády o návratu do škol padnout až v pátek po jednání o pandemickém zákonu a testy objednané ministerstvem vnitra dorazit v neděli 28. února a teprve být distribuovány, je z pohledu ministerstva školství prvním možným termínem, kdy je možné školy otevřít, středa 3. března,“ uvedla Lednová.

Na potřebě dát školám čas na přípravu testování se podle ní v úterý Plaga shodl se školskou komisí Asociace krajů ČR. Mluvčí připomněla, že i v uplynulých měsících ministerstvo informovalo školy o změnách vždy zhruba s týdenním předstihem.

„Myslím si, že abychom to všechno zvládli, tak je zapotřebí, abychom minimálně týden předtím ty informace dostali,“ uvedla v pondělí předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová.

Také 3. březen je příliš brzy, zaznělo od politiků 

Předseda Starostů Petr Gazdík označil 3. březen jako „první teoreticky myslitelný termín“ pro návrat dětí do škol. Upozornil ale, že podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého mohou během několika týdnů dojít kapacity nemocnic. „V tuto chvíli vracet děti do školy hromadným tempem patrně nebude úplně aktuální,“ řekl Gazdík v Událostech, komentářích.

V případě, že jsou přeplněné nemocnice, není rozumné pouštět děti do škol ani podle poslance a místopředsedy školského výboru Karla Raise (ANO), podle kterého by mohla šíření viru dále do společnosti zamezit vakcinace učitelů.

Video Události, komentáře
video

UK: Petr Gazdík (STAN) a Karel Rais (ANO) k návratu žáků do škol

Zdroj: ČT24

Gazdík upozornil, že také panují značné rozdíly mezi jednotlivými regiony. Zatímco třeba ve Zlínském kraji by podle něj bylo možné prezenční výuku uvolnit, v Chebu nebo Sokolově by „nepouštěl do školy ani prvňáky nebo druháky.“ Rais odhadl jako reálné datum návratu dětí do škol 8. března, s čímž se ztotožnil i Gazdík.

Jako příliš brzký termín vidí 3. března také člen Stálé konfederace ředitelů Karel Moric. „Pojďme se na to pořádně připravit, učinit všechny potřebné kroky, abychom ještě více nezhoršili epidemickou situaci, a naplánujme návrat žáků na začátek dubna, ihned po velikonočních prázdninách,“ uvedl Moric. Školy podle něj stále čekají zejména na manuál k testování žáků. Není zatím jasné, zda do testování budou zapojeni i učitelé, či zda bude probíhat spíše za asistence rodičů, nebo jak mají školy nakládat s biologickým materiálem.

Kvůli epidemii covidu-19 jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní mají povinnou výuku na dálku. Podle záměru vlády z minulého týdne by se měli do lavic jako první od začátku března vrátit žáci závěrečných ročníků středních škol, po týdnu středoškoláci na praktickou výuku a po dalším týdnu i deváťáci. Do poloviny března by se měl návrat týkat 450 tisíc žáků.

O tom, že před otevřením škol je třeba ještě zajistit distribuci testů a schválení pandemického zákona, hovořili v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Blatný řekl, že kabinet nadále počítá s termínem návratu části žáků od 1. března. Hamáček (ČSSD) pak doplnil, že počátek března lze jen obtížně stihnout, žádný termín ale nechtěl komentovat. Uvedl, že vláda se k tématu znovu vrátí na svém dalším jednání ve středu.

Plaga už minulý týden řekl, že školy musí mít čas na přípravu testování. Slíbil, že ministerstvo jim pošle návody a po zajištění testů vyrobí také instruktážní videa, jak při testování žáků postupovat. Účast na testování na covid-19 má být nezbytnou podmínkou pro docházku k prezenčnímu vzdělávání. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu částečný návrat žáků do škol od začátku března zpochybnil. Uvedl, že by si ho přál, bude podle něj ale možný jen za příznivé epidemické situace. Současnou situaci označil za katastrofickou. Pro rychlé snížení počtu nově nakažených v současné zhoršující se epidemické situaci doporučila řada odborníků zpřísnění opatření.

Pro návrat dětí do škol je podle vlády důležitý pandemický zákon. Ten ale chce Senát vrátit zpátky do sněmovny. „Ve chvíli, kdy by nebyl v platnosti, potom by riziko dalšího rychlého šíření v populaci bylo velké a nebylo by možné uvažovat o návratu dětí do škol,“ řekl v pondělí Blatný.