Zdravotní stav dětí se zhoršuje. Důležité je sportovat společně a pro radost, radí olympijské vítězky

Se sportováním dětí v době zákazů a on-line výuky radí rodičům olympijské vítězky Barbora Špotáková s Kateřinou Emmons. Pohyb je podle nich pro děti stejně důležitý jako mytí rukou, a k pohybu zas vede cesta přes správnou motivaci. Sportovkyně byly hosty pořadu Události, komentáře.

Video Události, komentáře: Barbora Špotáková a Kateřina Emmons o sportu s dětmi
video

Události, komentáře: Barbora Špotáková a Kateřina Emmons o sportu s dětmi

Obě sportovkyně iniciovaly kampaň Českého olympijského výboru za pohyb dětí. Až na pár výjimek ale děti do školy nechodí, a pokud ano, tělocvik je tam zakázaný. Už téměř rok jsou proto většinou bez organizovaného sportu.

Už před zásahem pandemie byl ale podle oštěpařské šampionky Špotákové stav dětí s ohledem na pohyb tristní. „Považovali jsme stav dětí a sportování dětí za alarmující, je tam vysoká obezita. Potom přišla korona a rok poté se zdravotní hlediska dětí výrazně zhoršila,“ popsala Špotáková.

„Děti sedí celé dopoledne u distanční výuky, a potom se těžce z židlí zvedají. Mají ještě další školní povinnosti, není to pro ně snadné. A stejně tak to není snadné pro rodiče,“ uvedla olympijská střelkyně Kateřina Emmons. Právě rodiče se sportovkyně snaží povzbudit, i když si i jejich složitou situaci, kdy musí kombinovat vlastní práci a pomoc při distanční výuce, uvědomují.

Zadýchat se

Sdílejí proto hlavně jednoduché nápady, jak sportovat společně s dětmi. „Malinko si zvednout tepovou frekvenci a zadýchat se. Společně s těmi dětmi a mít to pro radost,“ popsala Emmons. Sama má čtyři děti a najít společnou aktivitu, které se mohou věnovat všichni bez ohledu na věk, je o to náročnější.

„Chodíme na delší procházky, abychom to měli třeba na hodinku, hodinku a půl. Do procházky se snažíme zakomponovat třeba přeskoky nebo úseky, kdy se proběhneme rychleji. Každý to dělá ve svém vlastním tempu a myslím, že se u toho bavíme úplně všichni,“ svěřila se.

Právě přístup rodičů je podle Špotákové zásadní, i když i jejich trpělivost zkouší nesnadná doba. „Když jsme se dozvěděli, že naděje na strávené chvíle na horách jsou pro děti, které čekají jarní prázdniny, pryč, ztratili jsme poslední vize vysvětlovat dětem, proč se nemůže jet na hory, na které se těšily měsíc po tom, co sedí u obrazovek,“ uvedla Špotáková.

I tak se ale najde řada rodičů s chutí pro pohyb, kteří pak své nápady sdílejí. „Jsou to hrdinové dnešní doby,“ ocenila Špotáková. Stejné aktivity se však mohou omrzet, proto je dobré děti stále motivovat. „Dávám jim třeba různé nálepky za aktivity, které splňují, a docela dobře na to reagují. Procházky pak prokládáme aktivitami, co děláme doma, děláme si malé kruhové tréninky,“ uzavřela Emmons.