Na několika místech v Česku se bude tvořit ledovka, řidiči by měli jezdit opatrně

Ve vyšších polohách, hlavně od 600 do 900 metrů nad mořem, se může od úterka do středečního dopoledne tvořit při mrznoucím dešti ledovka. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v souvislosti s tím vydal doporučení pro řidiče, ať jezdí opatrně. Starší a méně mobilní lidé by pak měli omezit vycházení ven.

Upozornění ČHMÚ před ledovkou a námrazou platí v částech Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje, Vysočiny a v okolí města Dačice na Jindřichohradecku. S ledovkou by měli počítat rovněž lidé ve vyšších polohách části Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Řidičům meteorologové vedle výzvy, aby jezdili rozvážně, doporučují také sledování dopravního zpravodajství. Počítat mají s prodloužením doby jízdy. Pozor by si měli dávat i chodci. ČHMÚ zmiňuje „nebezpečí úrazů při uklouznutí.“ Podle úřadu je třeba chodit velmi opatrně.

Námrazy jsou důsledkem příchodu slabé studenté fronty. Ta se na území České republiky dostala přes Německo. „Ve vrstvě zhruba od 600 do 900 metrů nad mořem bude teplota povrchů většinou pod bodem mrazu, proto na nich bude při mrznoucím dešti vznikat ledovka. Na ostatním území je pravděpodobnost ledovky nižší,“ uvedli meteorologové.