Potřebnou pětiprocentní hranici by podle listopadového modelu překročila šestice stran. Tři z nich se pohybují v rámci statistické chyby – TOP 09 i KDU-ČSL se ale hodlají voleb účastnit v koalici s ODS.
Prvenství si drží hnutí ANO, které proti minulé vlně průzkumu ztratilo 2,5 procentního bodu a nyní by ho podpořila čtvrtina dotázaných. Pohoršili si i druzí Piráti, pro něž by hlasovalo 20 procent respondentů, což je o procentní bod méně než posledně. „Zdá se, že rostoucí trend voličské přízně se ke konci letošního roku zastavil,“ konstatují autoři modelu. Ten zatím nezohledňuje potenciální koalici se STAN, o které subjekty jednají.
Statistici už naopak počítají s možností předvolební koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Příznivců jednotlivých stran se proto ptali také na to, zdali by podpořili společnou kandidátku. „Asi desetina voličů těchto stran by koalici v době sběru dat nevolila, listopadový volební model by tak přisoudil tomuto uskupení 19,5 procenta,“ uvádí autoři výzkumu.
Pokud by strany kandidovaly samostatně, ODS by nyní podpořilo 11,5 procenta dotázaných – o jeden procentní bod více než při posledním sběru dat. TOP 09 vyjádřilo přízeň pět procent respondentů (o půl procentního bodu méně než minule) a pro lidovce by nyní hlasovaly 4,5 procenta tázaných, což je o půl procentního bodu více než při posledním průzkumu.
KSČM by zůstala mimo sněmovnu, ČSSD si polepšila
Mírně si pohoršili Starostové, kteří v aktuálním průzkumu oslovili 10,5 procenta respondentů, posledně se jejich podpora vyšplhala na 11 procent. Autoři podotýkají, že ze statistického hlediska je podpora shodná s říjnovým modelem. „Výrazný nárůst jejich preferencí po krajských a senátních volbách tedy stále neodezněl a zdá se, že by mohlo jít o trvalejší efekt,“ dodávají statistici.
Rovněž na 10,5 procenta dosáhla v současné vlně Trendů Česka SPD, která si tak od vlny poslední polepšila o 1,5 procentního bodu. Tato přízeň je shodná se ziskem ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017.
Stejně si za uplynulý měsíc u respondentů polepšila také ČSSD, kterou by nyní podpořily 4,5 procenta dotázaných. Sociální demokraté se tedy z hlediska vstupu do dolní komory pohybují v rámci statistické chyby. „Naopak KSČM se dlouhodobě pohybuje pod pětiprocentní hranicí, aktuálně dosahuje na 3,5 procenta, a je tak pravděpodobné, že by se do Poslanecké sněmovny neprobojovala,“ konstatují autoři volebního modelu.
Žádná další strana či politické hnutí by podle modelu nezískaly ani dvě procenta hlasů.